wtorek, 23 kwietnia

Przyszłość Wolumenu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wiele wskazuje na to, że Wolumen zostanie obroniony. Dowiedzieliśmy się, że władze Warszawy przychylnym okiem spoglądają na uwagi mieszkańców Bielan w sprawie planu zagospodarowania Wawrzyszewa.

Chodzi o wyłożony do konsultacji miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wzbudził on sprzeciw i oburzenie. Pod sprzeciwem do warszawskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego zaczęli podpisywać się mieszkańcy. W akcję zbierania podpisów aktywnie włączyło się również stowarzyszenie „Razem dla Bielan”. Członkowie stowarzyszenia rozmawiali z mieszkańcami i w sumie pod sprzeciwem zebrali blisko 4000 podpisów. Jednogłośny sprzeciw wobec planu zabudowy Wolumenu wyraziła też Rada Dzielnicy Bielany.

– Chcemy, aby bazar pozostał – powiedział burmistrz Grzegorz Pietruczuk. – Kolejna sprawa to nowe inwestycje mieszkaniowe, które są proponowane. Zakładają one zabudowę wszystkich terenów zielonych, a na to nie ma naszej zgody.

Zebrane podpisy pokazują, co o tym myślą mieszkańcy. W sumie pod wnioskami podpisało się 3942 osoby.  W tym 1501 osób pod wnioskiem o podział planu, 1422 osoby  w obronie bazarku Wolumen i 1019 osób pod uwagami dotyczącymi całości planu dla Wawrzyszewa.

Do protestów i uwag mieszkańców odniósł się także wiceprezydent miasta Michał Olszewski. Zajmuje się on w ratuszu m.in. sprawami Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Prezydent  zaapelował o składanie uwag do planu i nie ukrywał, że z dystansem podchodzi do pomysłu zmiany kształtu targowiska.

– Daje to nam jako mieszkańcom nadzieję – nie ukrywa Radosław Sroczyński, radny z Wawrzyszewa. – Dziękujemy władzom miasta za życzliwość i  chcemy wierzyć, że wszystko skończy się dobrze.

Nadzieja ta nie jest tylko postawą życzeniową. Dużo wskazuje na to, że decyzja będzie uwzględniać opinie mieszkańców, a ten wyjątkowy pod względem walorów przyrodniczych zakątek dzielnicy uda się zachować.

Władysław Adamski

 Z ostatniej chwili: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy 5 grudnia  odwiedził Wolumen w towarzystwie burmistrza Grzegorza Pietruczuka  i zadeklarował, że jest przeciwny zabudowie części bazaru Wolumen biurowcami. Kupcom obiecał, że z projektu planu zagospodarowania zniknie taki zapis.

Wygra Warszawa 29 listopada dała znać, że staje w obronie Wolumenu. Do 9 grudnia 2018 nie potwierdziła tego.

Udostępnij

About Author