poniedziałek, 15 lipca

Pamięć o Ofiarach Holokaustu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

27 stycznia o godzinie 12.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Za datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holocaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w dniu 26 stycznia o godz. 19.00 i 27 stycznia o godz. 18.00 zaprasza na spektakl „Rejwach” w reżyserii Andrzeja Krakowskiego (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a).

Z inicjatywy Fundacji Shalom, 27 stycznia o godz. 18.00, już po raz kolejny, mieszkańcy całej Polski zapalą świece w oknach swoich domach, symbolem płonącej świecy wyrażając solidarność z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz nadzieję na poszanowanie życia ludzkiego.

27 stycznia 2019 roku w godz. 12.00 – 18.00 na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: Plac Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Stawki – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Metro Marymont – Popiełuszki – al. Jana Pawła II – Okopowa – Towarowa – Plac Zawiszy – Plac Narutowicza.

Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.

Fot. Janusz Paliwoda/Fundacja Shalom

Udostępnij

About Author