poniedziałek, 4 grudnia

„Zawsze wierni Ojczyźnie” – piosenki w wykonaniu Danuty Stankiewicz

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na rynku pojawił się niezwykły album o charakterze patriotyczno-sakralnym. Płyta „Zawsze Wierni Ojczyźnie” ma niewiele ponad tydzień, a już cieszy uszy melomanów w całym kraju.

Unikatowe, kolekcjonerskie wydanie krążka zbiega się z 40. rocznicą powstania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. – Na przestrzeni wieków nieodłącznym elementem służby wojskowej była wiara. To ona sprawiała, że żołnierz miał dwojakiego rodzaju zobowiązania: przed Bogiem i Ojczyzną. Stąd narodziło się  najbardziej znane zawołanie widniejące na sztandarach wojskowych: „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Związek przyjął nieco inne zawołanie: „Zawsze Wierni Ojczyźnie”, które w żaden sposób nie odbiega od przesłania wyżej wspomnianego. Dowodem łączenia wierności  Ojczyźnie i wierze ojców naszych jest dobór treści muzycznych zawartych w prezentowanej płycie. Tym wydaniem pragniemy pokazać nasz  żołnierski patriotyzm, wynikający z  przysięgi składanej narodowi polskiemu. Ta płyta  ma pokazać, że Wojsko Polskie w żadnym okresie historycznym nie zatraciło narodowego charakteru. Naszą dewizą była obrona Ojczyzny, Wiary i wartości z niej wynikające – podkreśla płk w st. spocz. Marek Bielec.

Za projekt słowno-muzyczny odpowiadają trzy osoby: piosenkarka Danuta Stankiewicz, dziennikarka i poetka Anna Tomasik oraz fotograf Bartosz Kuśmierski. – Ten projekt to moje pierwsze „dziecko”. Rodził się trochę w bólu. Jego realizacji towarzyszyła ogromna dawka wszelakich emocji. Ale efekt finalny przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Kolekcjonerska płyta z piosenkami w wykonaniu Danuty Stankiewicz „Zawsze Wierni Ojczyźnie” powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu kilku osób, które zaprosiłam do współpracy. Bartosz Kuśmierski, znakomity polski artysta fotograf młodego pokolenia, mający na swoim koncie sesje zdjęciowe najbardziej uznanych artystów polskiej sceny muzycznej, zaprojektował i opracował okładkę płyty, zajął się również masteringiem. Nieoceniona w tym wszystkim Basia Andruchów, właścicielka firmy BM Inspiration, podjęła się nie tylko wydania płyty, ale służyła mi radą i pomocą niemalże dwadzieścia cztery godziny na dobę. Podczas wielogodzinnych rozmów dzieliła się ze mną swoją wiedzą, za co jestem jej ogromnie wdzięczna. Z kolei Marek Bielec okazał się nader cierpliwym i  znakomitym konsultantem merytorycznym tego projektu. Muszę też w tym miejscu podkreślić, że płyta „Zawsze Wierni Ojczyźnie” nie miałaby szansy na pojawienie się w terminie, gdyby nie darczyńcy i sponsorzy – wyznaje Anna Tomasik. – Nie byłam pewna, czy płyta z takim repertuarem ma sens, zwłaszcza, że różnego rodzaju projektów patriotycznych w ostatnim czasie był wysyp. Ale Anka się uparła. Z drugiej strony cieszyłam się, że tworząc ten projekt wzięła pod uwagę piosenki z mojego repertuaru – zdradza Danuta Stankiewicz.

Album tworzy kilkanaście utworów patriotycznych i sakralnych takich jak: „Rota”, „Bogurodzica”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Czerwone maki”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Pan kiedyś stanął”, „Madonno Czarna”, „Dzieci świata” czy też „Przybyli ułani pod okienko” wykonywanych przez nagradzaną na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych piosenkarkę – Danutę Stankiewicz. Jest też bonus w postaci wersji instrumentalnych kilku utworów.

– Płyta „Zawsze wierni Ojczyźnie” to „skrócona” lekcja historii ukazania dziejów naszej Ojczyzny poprzez literaturę muzyczną. To także próba wskrzeszenia ducha polskości i krzewienia patriotyzmu wśród kolejnych pokoleń – mówi Anna Tomasik.

Marcin Kalicki

Foto: Bartosz Kuśmierski

Udostępnij

About Author