W poniedziałek, 11 kwietnia 2022 r. komornik zajął nieruchomość przy ul. Sobieskiego 100. Kiedyś mieszkali w niej pracownicy różnych podmiotów ze Związku Radzieckiego. Po rozwiązaniu i plajcie tego państwa powstała m.in. Federacja Rosyjska. Budynek przez lata stał zamknięty na zasadzie „psa ogrodnika” i niszczał.
Sąd Okręgowy w Warszawie w prawomocnym wyroku wydanym w 2016 r. nakazał Federacji Rosyjskiej zwrot bezprawnie zajmowanej nieruchomości oraz zapłatę ponad 7 mln zł należności wraz z odsetkami. Wobec braku woli wywiązania się przez stronę rosyjską z ciążącego na niej zobowiązania, Prezydent m.st. Warszawy skierował wniosek o egzekucję komorniczą.
Opuszczony budynek przy ul. Sobieskiego pilnowany był przez stróża.
Termin na dobrowolne wydanie nieruchomości przez Federację Rosyjską upłynął 11 kwietnia o 9. Rano. O tej godzinie komornik, działający na wniosek prezydenta m.st. Warszawy, podjął ostatnią próbę odzyskania nieruchomości bez użycia przymusu. Ta również spotkała się z odmową.
W tej sytuacji, pod nadzorem komornika. nastąpiło siłowe otwarcie bramy, oplombowanie lokali i założenie nowych zamków. Dla zagwarantowania prawidłowego przebiegu egzekucji komorniczej M.st. Warszawa zatrudniło firmy ochroniarskie „Solid Security” i „Salus” s.c.
Miasto Warszawa planuje przeznaczyć nieruchomość na potrzeby uchodźców z Ukrainy. W najbliższych dniach rozpoczną się przeglądy, które pozwolą określić stan techniczny budynku, a także zakres prac koniecznych do zaadaptowania go do nowych potrzeb. Konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu co wiąże się z wypełnieniem stosownych procedur. Idzie o bezpieczeństwo ludzi.
Jak wynika z filmu dokumentalnego autorstwa eksploratora z Urbex Polska, a wykonanego w 2018 r., przynajmniej w części obiektu istnieje zasilanie w energię elektryczną. W środku widać pajęczyny i butwiejące okładziny, resztki wyposażenia. Budynek będzie wymagał uprzątnięcia i odkażenia. Dopiero po tym, gdy budynek będzie bezpieczny, nastąpi wyposażenie w niezbędny sprzęt i meble. Wówczas będzie można myśleć o zasiedleniu ponad 100 mieszkań.
– Tak, jak zapowiadałem, „Szpiegowo” przechodzi w nasze ręce. To niezwykle symboliczne, że zamykamy ten proces teraz, w dobie rosyjskiej agresji. Zależy mi na tym, by ten budynek mógł służyć naszym ukraińskim przyjaciołom. Wspólnie z Ambasadą Ukrainy zdecydujemy, jak najlepiej go zagospodarować. Mam nadzieję, że rządzący Polską wykażą się empatią i wesprą finansowo prace remontowe. Będę się o to zwracać – powiedział – Tak, jak zapowiadałem, „Szpiegowo” przechodzi w nasze ręce. To niezwykle symboliczne, że zamykamy ten proces teraz, w dobie rosyjskiej agresji. Zależy mi na tym, by ten budynek mógł służyć naszym ukraińskim przyjaciołom. Wspólnie z Ambasadą Ukrainy zdecydujemy, jak najlepiej go zagospodarować. Mam nadzieję, że rządzący Polską wykażą się empatią i wesprą finansowo prace remontowe. Będę się o to zwracać – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
aro
Fot. R. Motyl/UM/Warszawa