sobota, 2 grudnia

Jezdnia z cegieł

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Klinkier jest tworzywem ceramicznym, który otrzymuje się przez wypalanie glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych lub żelazistych w temperaturze około od 1000 do 1300 °C. Klinkier wykorzystywany jest do produkcji cegły, bruku, płytek, dachówek. Cechuje go duża wytrzymałość, mrozoodporność i niska przesiąkliwość. Dlatego wykorzystano go m.in. do budowy wykładzin kanałów sieci kanalizacyjnej. Na Mokotowie możemy dostrzec szereg budynków, gdzie zastosowano klinkier.

Cegła budowlana klinkierowa wyrabiana jest identycznych wymiarach jak cegła zwykła pełna. Klinkier znajduje zastosowanie do budowy nawierzchni drogowych, parkingów czy placów fabrycznych.

Ulica Goszczyńskiego powstała w latach trzydziestych XX w. Jej nawierzchnia wyłożona cegłą klinkierową z biegiem lat utraciła swoją równość. W trakcie eksploatacji pojawiły się liczne pofałdowania w znacznej mierze spowodowane przez przejeżdżające nią zbyt ciężkie pojazdy. Ta właśnie zabudowa otoczona niska zabudową tworzyła od lat miły klimat, pewnego rodzaju dostojność.

Ta piękna nawierzchnia długie lata czekała na odtworzenie. Wciąż wypadała z planu. Ale wreszcie została wyremontowana zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków i Stołecznego Konserwatora Zabytków. Odtworzony został pierwotny charakteru ulicy. Prace obejmowały wykonanie nawierzchni jezdni z klinkieru drogowego, zjazdów z kostki kamiennej oraz chodników z płyt betonowych na odcinku od skrzyżowania al. Niepodległości do skrzyżowania z ul. Krasickiego oraz odcinek od skrzyżowania z ul. Krasickiego do ul. Tynieckiej.

Remont mokotowskich ulic zgodny jest z programem wyborczym ugrupowania obywatelskiego znanego pod nazwą Bezpartyjni Samorządowcy Mokotowa.

aro

Fot. Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author