piątek, 6 grudnia

Z mojego okna. Odcinek 7

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

31 marca. – Z 700 wniosków złożonych przez uchodźców w warszawskim urzędzie pracy wybieramy grupy, które są potrzebne natychmiast. W naszych miejskich przychodniach i szpitalach ponad 100 osób z Ukrainy już znalazło pracę – są wśród nich lekarze, lekarki, pielęgniarki, salowe – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Zapraszamy kolejnych, potrzeby w ochronie zdrowia są bardzo duże. Podobnie w edukacji, potrzeba nauczycieli-asystentów. Miejsca pracy czekają, a to najlepszy sposób na naszą integrację.

1 kwietnia. Od ponad dwóch tygodni uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie numerów PESEL. W stolicy wszystkich formalności mogą dopełnić w punktach dzielnicowych oraz w, działającym także w najbliższe dwa weekendy, punkcie na Stadionie Narodowym. Od 16 marca br. na terenie Warszawy wydano już ponad 40 tys. numerów PESEL. Tylko wczoraj uzyskały go ponad 4 tysiące osób. Podczas najbliższych dwóch weekendów, 2-3 oraz 9-10 kwietnia, o numer PESEL będzie można ubiegać się na Stadionie Narodowym w godzinach 8:00-16:00. W dni powszednie wszelkich formalności będzie można dopełnić również w punktach funkcjonujących w każdej z warszawskich dzielnic. Wielu uchodźców z Ukrainy ubiega się nie tylko o nadanie numeru PESEL, ale również o pracę. Od momentu otwarcia Punktu Obsługi Obywateli Ukrainy Powiatowego Urzędu Pracy m.st. Warszawy na ul. Marszałkowskiej 77/79, zarejestrowało się z nim już niemal 800 osób.

2 kwietnia. Obecnie w miejskich obiektach na terenie Warszawy zakwaterowanych jest ok. 2 000 osób, w tym blisko 700 dzieci.  Szkoły przygotowują nowe oddziały przygotowawcze. W 84 szkołach (69 podstawowych i 15 liceach) działa ponad 140 oddziałów przygotowawczych Liczba uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w warszawskich szkołach i przedszkolach wynosi blisko 15 000 – ok. 3400 w przedszkolach, 9800 w podstawówkach, 1150 w ponadpodstawowych i 30 w policealnych). Już 7% dzieci w SP to dzieci z Ukrainy, który przyjechały po 24 lutym.

2 kwietnia. Fundacja Omeny Mensah uruchamia na Mokotowie RiO EDU CENTRUM, dzienny ośrodek edukacji i wsparcia, do którego zaprasza mamy i dzieci z Ukrainy. Dzieci będą miały tu możliwość nauki i zabawy z rówieśnikami, a kobiety otrzymają profesjonalne wsparcie w znalezieniu pracy na miarę ich ambicji i kompetencji. Chętne panie już mogą zgłaszać się do ośrodka. Ośrodek mieści się na powierzchni blisko 500 mkw. w specjalnie do tego celu zaadoptowanych pomieszczeniach biurowych Parku Rozwoju przy ulicy Konstruktorskiej 12 (wejście B). Składa się z 5 sal edukacyjnych dla dzieci oraz 2 pomieszczeń dla kobiet. Będzie mogło tu przebywać nawet do 100 osób dziennie. W czasie gdy mamy będą skupione na poszukiwaniu pracy i poszerzaniu swoich kwalifikacji, dzieci znajdą się pod opieką animatorów i profesjonalnych pedagogów. Dla najmłodszych przygotowano ciekawą ofertę bezpłatnych zajęć edukacyjno-rozwojowych, wycieczki po Warszawie, czy spotkania z interesującymi gośćmi.

Kadra RiO EDU CENTRUM już od poniedziałku będzie gotowa do przyjęcia pierwszych gości. Chęć uczestnictwa w zajęciach można zgłaszać mailowo pod adresem rio@omenaafoundation.com także w języku ukraińskim. Więcej: Agnieszka Kołogrecka Agnieszka@poprostupr.pl Tel. 601 40 70 33

Фонд Omena Mensah запускає «RiO EDU CENTRUM» у Мокотові, денний центр освіти та підтримки, до якого запрошує мам та дітей з України. Діти отримають можливість навчатися та грати зі своїми однолітками, а жінки отримають професійну підтримку у пошуку роботи, яка відповідатиме їхнім амбіціям та компетенціям. Охочі вже можуть звертатися в центр.

Центр займає площу близько 500 м2 у спеціально пристосованих офісних приміщеннях Парк Розвитку  (Park Rozwoju) за адресою: вул.Конструкторська, 12 – вхід В (Ul. Konstruktorska 12 – wejście B). Складається з 5 навчальних кімнат для дітей та 2 кімнат для жінок. Щодня тут зможуть перебувати до 100 осіб.

Поки мами зосереджені на пошуку роботи та підвищенні кваліфікації, діти будуть під опікою аніматорів та професійних педагогів. Для найменших відвідувачів підготовлено цікаву пропозицію безкоштовних освітніх та розвиваючих заходів, екскурсій Варшавою та зустрічей з цікавими гостями.

Колектив «RiO EDU CENTRUM» буде готовий прийняти перших гостей з понеділка. Про бажання взяти участь у заняттях можна повідомити електронною поштою rio@omenaafoundation.com, також українською мовою. Iнформації: Агнєшка Кологрецька Agnieszka@poprostupr.pl Тел. 601 40 70 33

4 kwietnia. Dzięki porozumieniu Warszawy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej 200 ukraińskich nauczycieli zostanie zatrudnionych w miejskich szkołach i przedszkolach. Uchodźcy będą pracowali jako asystenci i pomogą ukraińskim dzieciom w integracji w placówkach oświatowych.  Koszty ich zatrudnienia, na tym etapie projektu, pokryją amerykańscy darczyńcy z organizacji CARE. Od chwili wybuchu wojny w Ukrainie do Warszawy dotarło ponad pół miliona uchodźców, z których ok. 300 tys. pozostało w naszym mieście. Zdecydowana większość to kobiety i dzieci. Ukraińscy uczniowie mogą zdalnie kontynuować w Polsce naukę w szkołach ukraińskich. Część z nich dołącza do polskich placówek oświatowych, a dla pozostałych, którzy nie znają języka polskiego, szkoły tworzą oddziały przygotowawcze. Obecnie działa już ponad 140 oddziałów przygotowawczych w 87 miejskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Liczba asystentów ukraińskich, którzy trafią placówek, zależy od liczby dzieci uchodźczych uczęszczających do miejskiego przedszkola czy szkoły. Fundacja PCPM wypłaci im wynagrodzenie oraz pokryje koszty podatków, składek i zapewni ubezpieczenie, natomiast dyrektor przedszkola lub szkoły będzie odpowiedzialny za ustalenie zadań dla pracownika i nadzór nad jego codzienną pracą.

6 kwietnia. Do Warszawy od początku wojny w Ukrainie dotarło ok. 600 tys. uchodźców, z czego 300 tys. zostało w mieście. Ponad 60 tys. otrzymało schronienie od miasta, 7 tys. osób dziennie korzysta z pomocy w punktach informacyjnych. Urzędnicy nadali już ponad 50 tys. numerów PESEL. Do warszawskich szkół zostało przyjętych ponad 16 tys. dzieci.

6 kwietnia. Dzień przed głosowaniem wartego 560 mln euro rozporządzenia Parlamentu Europejskiego o dofinansowaniu pomocy dla uchodźców Polskę odwiedziła Elisa Ferreira, komisarz Unii Europejskiej ds. spójności i reform. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazywał unijnej komisarz, jak z kryzysem radzą sobie działające w stolicy organizacje pozarządowe.

– Mieliśmy szansę pokazać naszym gościom, że rząd oczywiście wykonał swoją pracę, ale konkretne działania to efekt pracy organizacji pozarządowych, biznesu i samorządów, które są na pierwszej walki z tym kryzysem – mówił prezydent Rafał Trzaskowski. – Apeluję do naszych gości, aby pomogli nam wywrzeć presję na rząd i na instytucje europejskie, żeby powstała strategia radzenia sobie z kryzysem uchodźczym w całej Europie. Bo żaden rząd, a tym bardziej samorząd sobie z tym nie poradzi.

– Widzę tu wielkie serce Polski, jestem pod wrażeniem tego, jak Państwo pracują. Parlament Europejski będzie jutro podejmował decyzję dotyczącą 560 mln euro na dostarczenie uchodźcom żywności, zapewnienie im dachu nad głową, umożliwienie, żeby jak najwięcej ukraińskich dzieci mogło zostać przyjętych do polskiej szkoły – mówiła Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform. – Europa jest zbiorem zasad, a solidarność jest jedną z najważniejszych.

Europejskiej komisarz towarzyszył Younous Omarjee, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Komitetu Regionów. Zapowiadając jutrzejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim wyraził nadzieję, że rozporządzenie zostanie przyjęte jednomyślnie.

– Jesteśmy świadkami największej migracji w historii Unii Europejskiej. Ponad 4 mln Ukraińców wyjechało ze swojego kraju, w tym 2,5 mln dotarło do Polski. Przybyliśmy tu, by zobaczyć tę rzeczywistość. Przerosła ona nasze wyobrażenia. To wyzwania przyprawiające o zawrót głowy – mówi Younous Omarjee. – Dziękuję panu prezydentowi Warszawy i Polakom za to, że zareagowaliście tak szybko i odpowiedzialnie.

Goście oglądali punkty pomocy, rozmawiali z wolnotariuszami i uchodźcami. Na koniec wystąpił gospodarz namiotu – Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Obywatele, organizacje społeczne i samorządy natychmiast ruszyli z pomocą. Z kubkiem herbaty, za którym poszła konkretna pomoc. System niestety zawiódł – mówił Owsiak. – Przekażcie drodzy Państwo w Unii Europejskiej, że jak przyznacie nam dofinansowanie tej pomocy, to samorządy będą wiedziały najlepiej, jak rozdzielić te pieniądze.

Zdjęcie główne: Zajęcia integracyjne ukraińskich i polskich dzieci w Przedszkolu nr 69

Pozostałe zdjęcia: UmstWwy/ wizyta unijnej komisarz Ferreiry

Udostępnij

About Author