Przed nami II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki, organizowanego przez Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. Tym razem jego uczestnicy zmierzą się z repertuarem niezapomnianej Anny Jantar. W jury zasiądą: Natalia Kukulska – córka tragicznie zmarłej piosenkarki, Michał Dąbrówka – perkusista, muzyk sesyjny, kompozytor i aranżer, Adam Sztaba – kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, któremu przypadła również rola przewodniczącego jury oraz Klaudiusz Ostrowski – zastępca burmistrza Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Olga Górna – przewodnicząca Komisji Kultury, Komunikacji Społecznej i Przedsiębiorczości Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Krzysztof Czubaszek – dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”.
– W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy pierwszy konkurs z piosenkami Krzysztofa Krawczyka. Konkurs ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Cieszył się dużą popularnością i dlatego chcemy to przedsięwzięcie kontynuować. W tym roku ogłaszamy konkurs piosenek Anny Jantar. Ideą tego cyklu dorocznych konkursów jest z jednej strony przypominanie i prezentacja dorobku artystycznego naszych największych piosenkarzy, wokalistów, artystów śpiewających, a z drugiej strony wszystkim osobom, które kochają śpiewać i kochają polską muzykę umożliwianie prezentacji swych talentów – powiedział na wstępie konferencji prasowej 5 kwietnia 2023 r. Krzysztof Czubaszek, dyrektor UCK „Alternatywy”. Podkreślił też z nieskrywaną dumą, że lepszego składu jury tegorocznego konkursu piosenki nie mógłby sobie wyobrazić.
Inicjatorką ogólnopolskiego konkursu piosenki jest radna Olga Górna, która też amatorsko śpiewa i zachęca do udziału w konkursie.
– Rok temu, jak przyszłam do przedstawicieli zarządu dzielnicy z propozycją zorganizowania konkursu piosenki to, przyznam szczerze, nie sądziłam, że konkurs ten nabierze takiego rozpędu, że będą jego kolejne edycje. Cieszę się, że ten pomysł się przyjął. Bardzo bym chciała w tym miejscu zachęcić wszystkich amatorów do tego, żeby nie bać się uczestniczyć w takim konkursie. Sama jako osoba amatorsko śpiewająca, kilka lat temu jak w ogólnopolskim konkursie zostałam wyróżniona przez Adama Sztabę, to szczęka mi opadła. Byłam zachwycona! To strasznie duży taki power wewnętrzny, który człowiek nawet profesjonalnie nie zajmujący się muzyką zyskuje, może się rozwijać, jest gdzieś zauważony i doceniony. Dlatego przede wszystkim zależy nam na tym, by się nie bać, żeby się przełamać, żeby stykać z polskim repertuarem i z polską muzyką rozrywkową, żeby nadawać jej nowe świeże spojrzenie, interpretować po nowemu te utwory. Jest to także kultywowanie pamięci o tych osobach, których już nie ma z nami, ale ich twórczość pozostanie z nami na zawsze. Ale tę twórczość możemy zawsze plastycznie kształtować w nowych odsłonach naszej interpretacji – wyznała Olga Górna.
Z kolei Natalia Kukulska przyznała, że nawet sami wykonawcy piosenek jej mamy często uważają, że te najpopularniejsze utwory wcale nie są tymi najlepszymi. I zachęca uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Anny Jantar do wybierania utworów tych zdecydowanie mniej spopularyzowanych.
– Bardzo się cieszę na takie inicjatywy. Centra kultury są niezwykle potrzebne, by młodzi adepci różnych sztuk mieli szansę się rozwijać. Cieszę się, że patronką muzyczną tegorocznego konkursu jest moja mama. Taki konkurs zawsze powoduje, że ta pamięć jest cały czas kultywowana. Niezwykłe jest to, że mnóstwo młodych ludzi sięga po repertuar mojej mamy. A repertuar jest coraz starszy jeśli chodzi o czas, bo pamięć jest wciąż żywa i to mnie bardzo cieszy – powiedziała Natalia Kukulska.
– Pokolenie Anny Jantar to byli artyści z warsztatem, rzemiosłem. To jest pojęcie, które dzisiaj wychodzi z mody. Artyści pokolenia Anny Jantar śpiewali najczęściej z orkiestrą. Wspaniałe czasy. Orkiestry nagrywały wszystkie piosenki. Większość tych nagrań, które chodzą nam wciąż po głowie i na antenach radiowych złote przeboje, to były nagrania orkiestrowe. Dzisiaj już tego nie ma, bo to się przestało opłacać, a rozrywkowe orkiestry państwowe przestały istnieć. I to jest taka smutna refleksja, że te nowe czasy idą w trochę inną stronę – zauważył Adam Sztaba.
Konkurs skierowany jest do solistów, duetów, triów i zespołów wokalnych z całego kraju. Biorący udział w Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście” oceniani będą w czterech kategoriach: I – przedszkolaki, II – uczniowie szkół podstawowych, III – młodzież i dorośli, IV – duety, tria i grupy muzyczne.
Na zgłoszenia organizatorzy konkursu czekają od 11 kwietnia do 11 maja 2023 roku, do godziny 24.00. Wszelkie informacje wraz z regulaminem konkursu i kartą zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie: www.alternatywy.art. Pliki audio/video z nagraną piosenką należy przesyłać na adres mailowy: konkurs@alternatywy.art.
– Ponieważ z Natalią stanowimy jedność i w życiu zawodowym i prywatnym, chciałbym podkreślić, że nasze oceny będą niezależne! – oświadczył Michał Dąbrówka.
Wielka Gala Finałowa z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród odbędzie się 22 czerwca 2023 roku w UCK „Alternatywy” na scenie sali teatralno- widowiskowej „Szekspir”. Wieczór uświetni recital Natalii Kukulskiej.
Tekst i zdjęcie: Anna Tomasik