sobota, 7 grudnia

Półtora wieku opóźnienia infrastruktury Augustówki

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Augustówka znajduje się na południe od Łuku Siekierkowskiego. Do tego osiedla należy przysiółek Małe Siekierki. Ciągnie się ona do granic Wilanowa. Od wschodu graniczy z Wisłą a od zachodu z ulicami Biedronki, Wiertniczą, Okrężną i Jeziorkiem Czerniakowskim. Na północ zaś od Łuku Siekierkowskiego leżą Siekierki. Wschodnią część obszaru zajmuje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Znajdziemy tam ponadto ogródki działkowe, zdegradowane łąki, pola, nieużytki. Zagnieździła się tam strefa przemysłowa o czym poniżej.

Bogdan Sikorza ustalił, że „niewielka górka dochodząca do 1.5 m wysokości, położona pomiędzy ulicami Kobylańska i Korzenna to kolebka osadnictwa na tym terenie. Najstarszy dokument mówiący o istniejącej już wsi pochodzi od księcia mazowieckiego Trojdena z 1338 roku.”

Administracja dóbr wilanowskich, w imieniu hrabiny Aleksandry Potockiej, zawierała umowy dzierżawy z gromadami wsi. W latach 1872 – 1891 wydzierżawiano prawo do polowania m.in. w Augustówce – za 6 rubli srebrnych. Wzmianka na ten temat pochodzi z Archiwum Gospodarczego Wilanowskiego. Przez niewielką wieś Augustówkę wiele lat wcześniej prowadziła droga w górę Wisły do Czerska. „Augustówka – wś, pow. warszawski, gm. i par. Wilanów, ma 171 mk., 62 morg. Włość. i 2 dwor.” – Taki zapis znajduje się w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, wydanym w latach 1880–1902. Natomiast Elektrociepłownia Siekierki została oddana do użytku w 1961 r. Lokalizację zatwierdził w 1956 r. ówczesny premier Józef Cyrankiewicz. Daty te zestawiam po to by zdementować plotkę jakoby mieszkańcy Augustówki pojawili się po wybudowaniu elektrociepłowni. Było wręcz przeciwnie. To zakład przemysłowy jest gościem na tym terenie. Ówczesne władze przymusowo wysiedliły część mieszkańców oferując kawalerki w blokach czy grunty kilkanaście kilometrów dalej.

Obszar formalnie został przyłączony do Warszawy w 1951 r. W roku 1961 ulokowano na jej obszarze Elektrociepłownię Siekierki. Do niej dołączyła Oczyszczalnia Ścieków Południe, oddzielając Augustówkę od Wilanowa, trzy betoniarnie oraz przedsiębiorstwa odbierające i sortujące odpady: Remondis, Suez i Lecaro. Ponadto przy ul. Zawodzie znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, której specjalnością jest odbieranie farb i lakierów. Wjazd do tych firm jest od ulicy Zawodzie, która jest dla części osiedla główną drogą dojazdową do prywatnych domów. Wymienione zakłady są przyczyną znacznego ruchu wyspecjalizowanych samochodów ciężarowych, betoniarek, śmieciarek, szambiarek, tirów wiozących biomasę do EC Siekierki. Po sąsiedzku, w granicach administracyjnych Dzielnicy Wilanów powstało ogromne osiedle Zawady. Ponieważ samorząd Wilanowa nie zadbał o poprawę wyjazdu z ul. Sytej na ul. Przyczółkową to strumień samochodów osobowych podąża przez pozbawione nie tylko chodników ale nawet poboczy ulice osiedla Augustówka.

Nie ma sieci gazowej bo Polska Spółka Gazownicza nie chce jej ułożyć pomimo odpowiedniej liczby zgłoszeń. Nie ma dostaw energii cieplnej chociaż za ogrodzeniem EC Siekierki produkuje tą energię. Nie ma kanalizacji a przecież o rzut kamieniem jest oczyszczalnia ścieków. Całe szczęście w tym nieszczęściu polega na tym, że w końcu lat 80-tych XX w. mieszkańcy w czynie społecznym zbudowali wodociąg. Często występują jednak przerwy w dostawach wody bo stara instalacja psuje się. MPWiK dostarcza wodę, na której widok odwraca się głowę.

Spalarnia odpadów

PGNiG Termika postanowiła wybudować spalarnię odpadów na terenie EC Siekierki. Mokotów dla wszystkich zorganizował akcję informacyjną z protestem. Wspólnie z radną Joanną Dembowską zmobilizował mieszkańców, MSM „Energetykę”, wspólnoty mieszkaniowe do aktywnego udziału w konsultacjach z inwestorem.

Sporządzający, na zlecenie inwestorów spalarni odpadów, raporty o oddziaływaniu na środowisko potrafili zauważyć miejsca lęgowe ptaków a zupełnie nie dostrzegli homo sapiens. Tacy to fachowcy. Mokotów dla wszystkich wykrył, że RDF codziennie przywożone będzie 63.  ciężarówkami, biomasa 72 ciężarówkami a popiół wywozić będzie 6 ciężarówek na godzinę. Gdyby EC Siekierki pracowała 8 godzin dziennie to wjeżdżałyby 183 ciężarówki z odpadami a 48 wywoziłyby popiół. Łącznie 183 ciężarówki dziennie. Ile z nich wjedzie tyle wyjechać musi. A zatem będzie to 366 ciężarówek/8 godzin czyli co 79 sekund jechać będzie jedna ciężarówka.

Stowarzyszenie zaproponowało Termice wybudowanie Czerniakowskiej Bis na odcinku od Trasy Siekierkowskiej do Elektrociepłowni ponieważ inwestor nie może przewozić odpadów ulicami, przy których znajdują się domy mieszkalne. Koszt budowy, zgodnie z przepisami, w takim przypadku należy do inwestora. Drugim rozwiązaniem byłoby wybudowanie zaniechanego portu czerniakowskiego. Z punktu widzenia Miasta Warszawy wybudowanie przez inwestora ulicy oznaczałoby oszczędność. Koszty inwestycji skutecznie odstraszyły Termikę. Dodatkowo 25 maja 2022 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania Towarzystwa na Rzecz Ziemi od decyzji Prezydenta Warszawy o wydaniu Termice warunków zabudowy orzekło uchylenie zaskarżonej decyzji. 6 sierpnia tegoż roku Termika poinformowała stronę społeczną, że odstąpiło warunkowo od realizacji projektu budowy Jednostki Wielopaliwowej w EC Siekierki a prace przy tym projekcie zostały wstrzymane.

Pozytywne znaczenie w tej sprawie miały pisma Rafała Miastowskiego, burmistrza Dzielnicy Mokotów do dyrektorów kilku biur Urzędu Miasta oraz do Zarządu Dróg Miejskich w reakcji na pismo Mokotowa dla wszystkich.

Gaz

W sprawie zaniechania doprowadzenia gazu stowarzyszenie Mokotów dla wszystkich 21 grudnia 2022 r. wezwało Jacka Sasina, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra aktywów państwowych i Annę Moskwę, ministra klimatu i środowiska do niezwłocznego podjęcia działań naprawczych przez Polską Spółę Gazownictwa sp. z o.o. działań naprawczych. Ministerstwo zażądało od Daniela Obajtka, prezesa Orlen SA udzielenia odpowiedzi. Ta nadeszła 10 stycznia 2023 r. od Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. Spółka tłumaczyła się, że nie dotrzymała umowy przyłączenia do sieci gazowej do 14 listopada 2020 r. (co nie było pierwszym terminem) ponieważ pod jezdnią istnieje „duże nagromadzenie innych sieci uzbrojenia terenu oraz wąskie pasy drogowe.” Nie udało się również znaleźć wykonawcy. Spółka podjęła szereg działań i zadeklarowała, że termin zakończenia prac budowlanych I etapu planowany jest na 31 grudnia 2024.

Kanalizacja

13 maja 2024 r. Mokotów dla wszystkich wystosował pismo do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Stowarzyszenie przypomniało, że 13 lutego 2019 r. ku, Rafał Miastowski, burmistrz Dzielnicy Mokotów udzielił odpowiedzi na interpelację radnego Jacka Fałka, odnośnie przebudowy lub remontu ulic Korzennej, Antoniewskiej i Spiralnej. Na  osiedlu Augustówka. W piśmie tym zawarta była informacja, iż MPWiK na tym terenie od stycznia 2022 r. do końca 2023 r. planuje budowę kanalizacji ściekowej. Termin realizacji minął a mieszkańcy nie otrzymali żadnej informacji w sprawie budowy kanalizacji ściekowej.

W odpowiedzi MPWiK poinformowało, że spółka takiej obietnicy terminowej nie złożyła ponieważ warunkiem koniecznym do rozwoju sieci kanalizacyjnej jest wcześniejsze wybudowanie przepompowni ścieków PS-6 i PS-3. Rozpoczęcie prac projektowych nastąpi po uzyskaniu prawa do dysponowania terenem pod budowę tych przepompowni. Spółka liczy na pomoc władz Dzielnicy Mokotów w uzyskaniu tych praw.

Sesja 17 września

Trzy osoby ze stowarzyszenia Mokotów dla wszystkich: Żaneta Wnorowska, Andrzej Rogiński i Andrzej Wersołowski oraz dr Stanisław Adamczyk ze stowarzyszenia Augustówka Małe Siekierki IV przedstawili podczas sesji zakres braków infrastrukturalnych: bark sieci gazowej wraz z przyłączami do zabudowań, brak sieci kanalizacyjnej, brak sieci cieplnej, drogi niskiej wartości bez chodników i poboczy, obniżone lustro wody a w efekcie trudny bądź niemożliwy dostęp ze studni, wysłużona niewydolna sieć wodociągowa. Funkcjonowanie na Augustówce zakładów, których działalność nie jest obojętna dla otoczenia.

Wskazali również bieżące zagrożenia: Brak chodników i zły stan nawierzchni dróg oraz zwiększony tranzyt przez to osiedle stwarza bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia dla pieszych. Dewastacja ekologiczna, przyrodnicza oraz estetyczna osiedla, immisje (pyły, hałas, kurz, spaliny, odór z oczyszczalni i z segregacji odpadów).

Sesja 15 października

Radni debatowali w sprawie projektu dzielnicowego załącznika budżetowego do budżetu m.st. Warszawy. Zgodnie uznali, że dostrzegają niedostatek środków na inwestycje. Żaneta Wnorowska ze stowarzyszenia wspomniała o sytuacji drogowej Augustówki. Radni wszystkich klubów mówili o potrzebie wsparcia mieszkańców osiedla Augustówka. Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej zgłosił poprawkę polegającą na tym, by dopisać do listy pilnych inwestycji budowę dróg na Augustówce. 18 radnych głosowało za, żaden nie sprzeciwił się a 5 wstrzymało się od głosu z uwagi na to, że chcieli ze spisu inwestycji usuną Racławicką Bis na terenie osiedla Sielce.

W końcowej części sesji Mokotów dla wszystkich zaprezentował Program działań dla zniwelowania różnic infrastrukturalnych Augustówki w stosunku go reszty Gminy Warszawa. Przedstawione zostały następujące sprawy do załatwienia: Regulacja stanów formalno-prawnych nieruchomości; Sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

Zapisania w Planie Ogólnym Warszawy zakazu powstawania obiektów przemysłowych, ustalenie dominacji niskiej zabudowy z ogrodami przydomowymi; Doprowadzenie sieci kanalizacyjnej, gazowej, cieplnej; Poprawienie sieci wodociągowej; Modernizacja dróg, w tym budowa chodników i poboczy; Zmiana organizacji ruchu i uzgodnienie tras autobusów, aby zmniejszyć częstotliwość przejazdów i zadbać o bezpieczeństwo pieszych, w tym dzieci idących do/z szkoły;

Budowa placu zabaw dla dzieci oraz boiska; Zmniejszenie smogu; Powołanie Rady Osiedla Augustówka.

Stowarzyszenie poinformowało, że w ostatnich kilku latach zatrzymano budowę spalarni odpadów w EC Siekierki. Uzyskało warunkowe zapewnienie MPWiK o chęci budowy kanalizacji. Otrzymało wyjaśnienia Polskiej Spółki Gazownictwa o trudnościach, na które napotkała. Michał Mycka, przewodniczący Rady Dzielnicy postanowił skierować sprawy Augustówki do Dzielnicowej Komisji Gospodarki Komunalnej.

Spotkanie z burmistrzem

18 października w Urzędzie Dzielnicy Mokotów odbyło się spotkanie grupy mieszkańców Augustówki z burmistrzem Rafałem Miastowskim. Tematem rozmowy było bezpieczeństwo na drogach osiedla oraz braki infrastrukturalne. Burmistrz oraz Kinga Kurowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury przedstawili program poprawy sytuacji na Augustówce. W pierwszej kolejności Urząd przystąpi do opracowania koncepcji wariantowej, co wymaga zaplanowania zakresu praz oraz kosztorysu inwestycji. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń na drogach. Biorąc pod uwagę wszystkie procedury oraz konieczność pozyskania środków na te cele, proces ten niestety będzie długi. Zanim zostaną wybudowane ulice, położony asfalt konieczne jest ułożenie sieci cieplnej, kanalizacyjnej i gazowej. Ułożenie tych sieci zależy od różnych gestorów, którzy nie potrafią podać terminu wykonania prac. Ich działania trzeba skoordynować.

Z powodu wzmożonego ruchu ulicznego, spowodowanego tranzytem, mieszkańcy domagali się interwencyjnych rozwiązań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszych. Burmistrz i naczelniczka będą dążyć do znalezienia doraźnych rozwiązań, które poprawią bezpieczeństwo na ulicach Augustówki.

Mokotów dla wszystkich zwrócił się do naczelnika Oddziału Straży Miejskiej oraz do komendanta II KRP Policji o wydanie opinii o zasadności wykonania pasów dla pieszych na skrzyżowaniach ulic: Spiralnej z Tuzinową oraz Spiralnej z Kobylańską. Ma to pomóc w podjęciu działań przez Zarząd Dróg Miejskich.

Spotkanie z prezesem Termiki

 Przedstawiciele mieszkańców Augustówki spotkali się 23 października z kierownictwem PGNiG Termika na terenie EC Siekierki. A więc po sąsiedzku z osiedlem. Prosili o wybudowanie chodnika przy granicy z tym zakładem. Michał Olszewski, członek Zarządu Termiki oraz dyrektorzy już wcześniej byli zaznajomieni z sytuacją Augustówki. Wyrazili dużą otwartość na sugestie dotyczące poprawy bezpieczeństwa oraz chęć pomocy. Chodnik ten miałby zostać zrobiony na ulicy Kobylańskiej, wzdłuż granicy i ogrodzenia EC Siekierki, aż do przystanku autobusowego Spiralna. Rozmawiano również o poprawie nawierzchni oraz udostępnieniu dla pieszych dróg wzdłuż kanałów, które są terenami przyległymi do EC Siekierki i należą do Skarbu Państwa. Pozostała część ulicy Kobylańskiej oraz ulica Korzenna i Spiralna są już w gestii Urzędu Dzielnicy Mokotów. Zarząd Termiki planuje wrócić do rozmów z mieszkańcami po dokonaniu weryfikacji propozycji w zakresie formalno-prawnych możliwości realizacji wymienionych inwestycji.

Przy odrobinie szczęścia, PGNiG może również zrealizować budowę placu zabaw oraz boiska dla najmłodszych mieszkańców. Powstał również zamysł zorganizowania w 2025 r. pikniku dla mieszkańców Augustówki.

Andrzej Rogiński

Współpraca: Żaneta Wnorowska

Udostępnij

About Author