czwartek, Lipiec 2

Sportowe dzieje Ursusa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nowa książka o dzielnicy

W ręce mieszkańców Ursusa trafiła kolejna książka opowiadająca o dzielnicy – „Sportowe dzieje Ursusa” autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego i Jacka Wiśniewskiego. Publikacja jest drugą z cyklu książką poświęconą historii Ursusa i wydaną przez Urząd Dzielnicy. Promocja odbyła się 7 kwietnia w hali sportowej przy ulicy Drzymały 1.

Książka „Sportowe dzieje Ursusa” opowiada o historii powstania klubu sportowego  RKS Ursus, jednego z najbardziej zasłużonych w historii Warszawy, który przez niemal 90 lat istnienia wychował kilka tysięcy sportowców. W publikacji można także znaleźć informacje o sukcesach ursuskich zawodników w dyscyplinach sportowych sekcji RKS Ursus, takich jak kolarstwo, boks czy akrobatyka.

– Po raz kolejny oddajemy w ręce mieszkańców książkę, tym razem opowiadającą o historii sportu w Ursusie. Publikacja jest nie tylko kompendium wiedzy. Opowiada o naszych zawodnikach, ich sukcesach, a także o dyscyplinach sportowych uprawianych w dzielnicy. Ukazuje także  trudności, z jakimi kiedyś musiały się mierzyć kluby sportowe – powiedziała Urszula Kierzkowska, burmistrz Dzielnicy Ursus.

Podczas promocji książki, mieszkańcy oraz zaproszeni goście mogli zapoznać się z publikacją dotyczącą Ursusa, także w formie  prezentacji multimedialnej przygotowanej przez dr. Roberta Gawkowskiego. Urozmaiceniem spotkania była wystawa plenerowa poświęcona historii sportu. Można było obejrzeć pamiątkowe trofea zdobyte przez zawodników różnych sekcji Robotniczego Klubu Sportowego Ursus.

Dziennikarz sportowy Jacek Kurowski, który tego dnia wcielił się w rolę konferansjera, przeprowadził rozmowę z autorem książki, w trakcie której wspólnie przedstawili sylwetki sportowców wyróżnionych w publikacji. Dyskusję wzbogaciły krótkie wywiady z wybitnymi sportowcami RKS Ursus, spontanicznie zaproszonymi na scenę. O swoim życiu opowiadali:  Barbara Kacprzak (obecnie Sawicka), złota medalistka w akrobatyce i wicemistrzyni w wieloboju na I Mistrzostwach Świata w Akrobatyce Sportowej rozegranych w Moskwie 1974 roku, a także Zbigniew Hertel i Jerzy Nejman, którzy z przyjemnością wspominali o największym sukcesie piłkarzy – pierwszym awansie do II ligi w 1973 roku i legendarnym meczu ze Spartą Zabrze.

W spotkaniu promocyjnym udział wzięli między innymi: radne dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Irena Jarzębak i Jolanta Dąbek, prezes klubu KS Ursus Paweł Wysocki, dr hab. Zbigniew Tucholski, Ireneusz Barski – najbardziej znany fotograf dziejów Ursusa, Jerzy Domżalski – historyk,  sportowcy oraz trenerzy, między innymi piłkarze występujący w latach ’70 i ’80 w II – ligowym Robotniczym Klubie Sportowym Ursus,  utytułowani akrobaci oraz przedstawiciele innych sekcji sportowych, a także działacze sportowi. Wszystkie osoby przybyłe na promocję wydawnictwa „Sportowe dzieje Ursusa” mogły indywidualnie porozmawiać z autorem, otrzymać autograf i zrobić sobie zdjęcie z osobami wymienionymi w publikacji.

Specjalnie na promocję książki przybył także Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, który poprowadził trening bokserski inaugurujący treningi w nowej sekcji KS Czechowice.

Prezentacja książki „Sportowe dzieje Ursusa” zbiegła się w czasie z otwarciem nowego zadaszenia trybuny głównego boiska na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, zrealizowanego w ramach budżetu partycypacyjnego.  Otwarcia dokonali: burmistrz Urszula Kierzkowska, zastępca burmistrza Wiesław Krzemień, radna Jolanta Dąbek, prezes klubu KS Ursus Paweł Wysocki oraz dyrektor OSiR Sławomir Luliński. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Halicki.

Po raz pierwszy relację z całego wydarzenia można było obejrzeć na żywo na Facebooku oraz na Youtube. Partnerami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 381 im. K.K. Baczyńskiego i Klub Sportowy Ursus.

Udostępnij

About Author