poniedziałek, 15 lipca

Budowa EKOparku rozpoczęta

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rozpoczęła się budowa pierwszego parku ekologicznego w Warszawie. Uroczyste wbicie łopaty nastąpiło 11 maja 2018 r. Podczas inauguracji prac przedstawiciele władz miasta i dzielnicy zasadzili dąb – symbol rozpoczęcia inwestycji. Rezultaty działań mieszkańcy zobaczą jeszcze w tym roku.
Na przestrzeni ponad 5 ha terenów pofabrycznych Ursusa, wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego powstanie EKOpark. Ekologiczne ścieżki edukacyjne z punktami informacyjnymi o występującej florze i faunie, panele solarne zasilające w energię, plac zabaw dla dzieci z surowców naturalnych, niecki retencyjne zbierające wodę opadową – to główne elementy, które mają stworzyć jego ekologiczny charakter.
– To jest obszar mocno zurbanizowany i dotychczas jednoznacznie kojarzący się z przemysłem. Między innymi z myślą o tych warszawiakach, którzy tu już mieszkają albo wkrótce zamieszkają powstaje EKOpark. Co ważne, będzie to miejsce wypoczynku, ale także rekreacji – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy obecny na uroczystości rozpoczęcia inwestycji.
– Projekt parku dostosowaliśmy do oczekiwań, które zgłaszali nam mieszkańcy. Dlatego powstaną w nim nie tylko plac zabaw i polana piknikowa, ale też wybieg dla psów i urządzenia do street workoutu. Wszystko przy jak najmniejszej ingerencji w istniejącą zieleń – powiedziała Urszula Kierzkowska, burmistrz Dzielnicy Ursus. Natomiast Wiesław Krzemień, zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus, zaznaczył, że „nowatorski EKOpark to autorski pomysł pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy.
Kazimierz Sternik, zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus podkreślił znaczenie dofinansowania budowy EKOparku ze środków unijnych i podziękował obecnej na uroczystości Urszuli Świerżewskiej-Chrzan, zastępcy dyrektora biura funduszy europejskich i rozwoju gospodarczego oraz Zespołowi ds. funduszy unijnych Urzędu Dzielnicy Ursus za wkład w realizację zadania.
Wydarzenie zakończyło się miłym akcentem. Wiceprezydent Michał Olszewski otrzymał na pamiątkę od burmistrz Urszuli Kierzkowskiej szalik z barwami lokalnego klubu piłkarskiego KS Ursus. W uroczystości uczestniczyli radni Dzielnicy Ursus Aneta Wachnicka oraz Robert Faliszewski, a także autorzy projektu i przedstawiciele firmy wykonawcy inwestycji – Sorted.
Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy, który zostanie zrealizowany do końca 2018 r., obejmuje 3,3 hektarowy teren od ul. Czerwona Droga do ul. Stanisława Leszczyńskiego. Realizacja II etapu, obejmującego teren między ulicami Czerwona Droga i Warszawska, planowana jest na 2019 r. W tej części parku powstanie wybieg dla psów, polana do grillowania oraz miejsce do ćwiczeń na drążkach, tzw. street workout. W planie uwzględniono niewielki parking dla gości.
Park powstanie na bazie istniejącej roślinności. Posadzone będą nowe drzewa, byliny, rośliny przywodne i gatunki łąkowe – w większych grupach. Niektóre w formie piętrowej, aby uchronić teren od zanieczyszczeń i hałasu. Do nawodnienia terenu wykorzystane zostaną wody opadowe, zbierane w nieckach retencyjnych. Teren oświetlą latarnie zasilane odnawialną energią wytwarzaną przez panele solarne. Obszar podzielony zostanie na różne sfery, od dzikich łąk aż po uporządkowane trawniki umożliwiające wypoczynek. Do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną siłownia plenerowa, plac zabaw oraz stacjonarna toaleta.
Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach „Programu infrastruktura i środowisko 2014-2020”. Wartość projektu wynosi ok. 9,93 mln zł, w tym wkład m.st. Warszawy to ok. 2,76 mln zł. Realizacja inwestycji spoczywa na Urzędzie Dzielnicy Ursus.
Na zdjęciu:
Sadzenie dębu jako symbol rozpoczęcia prac. Pracują od lewej: Urszula Kierzkowska, Michał Olszewski, Wiesław Krzemień. Odwrócony tyłem przytrzymuje drzewo Kazimierz Sternik. Fot. UD Ursus.

Udostępnij

About Author