poniedziałek, 4 grudnia

Siekierki – Anna Michalak

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Anna Michalak-Pawłowska, dyrektor Domu Kultury „Dorożkarnia”:

Od 1985 roku prowadziłam dziecięco-młodzieżowy Teatr Muzyczny „Pantera”. Szukając dla niego siedziby trafiłam do starej świetlicy przy ulicy Kątnej na Siekierkach, którą zbudował Stanisław Jankowski w 1934 r. Nazywani ją Starą Dorożkarnią, bo właśnie na Siekierkach przed wojną warszawscy dorożkarze mieli swoje garaże. Uważam, że instytucja kultury powinna mieć nazwę łatwą do zapamiętania i charakterystyczną dla danego miejsca. To projekt moich marzeń.

Warto podkreślić, że wśród instytucji kultury „Dorożkarnia” jest pierwszą, która powstała z organizacji pozarządowej (drugim takim miejscem jest Służewski Dom Kultury). Wspólnie ze 150-osobową grupą młodych ludzi, poza zajęciami teatralnymi,  realizowaliśmy projekty plastyczne, muzyczne, taneczne i filmowe. I na takie zajęcia zapraszamy nadal, ale teraz realizujemy je również dla dorosłych.

Zaczęliśmy zgłębiać historię Siekierek, urokliwej przedwojennej wsi, którą do Warszawy przyłączono 101 lat temu. Na próżno szukałam w opracowaniach o Warszawie jakichkolwiek informacji o Siekierkach. Poza jednym artykułem z lat 50-tych o nich nic nie napisano!

I tak zrodził się pomysł na program „Korzenie Siekierek”.

Pierwsze lata to były rozmowy z mieszkańcami. Bo dzieje Siekierek pisane są losami tutejszych rodzin. Asia Mikulska, nasza animatorka, dokumentowała wszystkie ślady tej  historii: legitymacje, listy, zdjęcia. Zauważyłam wtedy, jak mało warszawiacy wiedzą o Siekierkach, że ten fragment Mokotowa kojarzy się im z Elektrociepłownią Siekierki i z Sanktuarium, z ulicą Czerniakowską i Wisłą, a ulica Bartycka z handlem. Siekierki nie są obce też rowerzystom. I na tym właściwie koniec skojarzeń.

Najpierw powstała strona www, aby zamieszczać na niej materiały przybliżające historię tego miejsca. Obecnie stanowi ona archiwum całego programu. Historię Siekierek i wspomnienia jej mieszkańców opowiedzieliśmy za pomocą różnych form artystycznych, jak: spektakle, filmy, malarstwo, fotografia. Zrobiliśmy grę miejską, a rok temu powstała gra planszowa.

Rok 2018 to Rok Praw Kobiet, dlatego nasze mieszkanki z projektów „55+” nagrały wspólnie słuchowisko, w którym opowiedziały o swoich mamach i babciach.  Zapraszamy też do naszego mikro muzeum „Zakątek Siekierkowski”. Przez wakacje, w ramach 100-lecia niepodległości, wspólnie z animatorem Markiem Sztarkiem realizowaliśmy projekt „Lepienie Siekierek”. Każdy mieszkaniec mógł ulepić z gliny swój dom. Zapraszamy 14 października na wielki finał.

Www.dorozkarnia.pl

Udostępnij

About Author