poniedziałek, 20 maja

60-lecie wolskiej Wypożyczalni

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marcin Kalicki

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 obchodziła w ostatnim czasie sześćdziesięciolecie obecności przy ul. Młynarskiej 35a. Była to nie lada okazja do wspólnego świętowania, spotkania się z czytelnikami i przyjaciółmi wolskiej biblioteki.

Był tort, życzenia, wspomnienia, rozmowy, interesująca prelekcja i koncert.

W uroczystości udział wzięli m.in. Mariusz Budziszewski – zastępca burmistrza Dzielnicy Wola, Katarzyna Kosińska – naczelnik Wydziału Kultury dla Dzielnicy Wola, Anna Grędzińska – dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola, Agnieszka Gołębiewska – zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola. Wśród gości byli również bibliotekarze związani z placówką, którzy wnieśli ogromny wkład w jej rozwój. W części artystycznej Ewa Andrzejewska zaprezentowała ciekawostki związane z historią Młynowa, natomiast Izabella Rzeszowska, aktorka Teatru Żydowskiego, uświetniła wydarzenie świetnym występem wokalnym.

27 sierpnia biblioteka oficjalnie otrzymała nazwę Fantasmagoria, która w symboliczny sposób nawiązuje do jej profilu, czyli gromadzenia w rozszerzonym zakresie i upowszechniania literatury fantastycznej. – Był to dla nas, bibliotekarzy, niespodziewany i niezapomniany prezent od dyrekcji Biblioteki oraz bardzo wzruszający moment. Taki emblematyczny sposób rozpoczęcia nowego rozdziału w historii naszej biblioteki, który wypełnią przede wszystkim projekty i wydarzenia popularyzujące literaturę fantastyczną. Jubileusz sześćdziesięciolecia był bardzo emocjonujący. Stał się świetnym pretekstem do wzajemnego poznania się czytelników odwiedzających Fantasmagorię i budowania pozytywnych wspólnych relacji – powiedziała Renata Jaworek, kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 14.

Przez minione dziesięciolecia Wypożyczalnia zmieniała się, stawiając akcent na zaspokajanie potrzeb lokalnego środowiska. Gromadzony księgozbiór jest tak dobierany, aby spełniał oczekiwania mieszkańców Młynowa. Sfera animacji czytelniczej jest także bardzo istotna w tej placówce. Od lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalno-społecznym Woli. Czytelnicy również włączają się w życie biblioteki, chociażby w 1990 roku powołując do życia Koło Przyjaciół Biblioteki, funkcjonujące prężnie przez dziesięć lat. Przy ul. Młynarskiej gościło wielu pisarzy, artystów, aktorów i naukowców, pasjonatów różnych dziedzin życia i kultury.

– W listopadzie będziemy obchodzić drugi ważny dla nas jubileusz – dziesięciolecie powstania klubu czytelniczego „Godzinka w dobrym towarzystwie”, który jest wpisany w dowód uznania do „Złotej księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych” przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Prężnie funkcjonuje międzypokoleniowy teatr amatorski „Przez godzinkę”, który z powodzeniem wystawił już dwa przedstawienia sceniczne – mówi kierownik Wypożyczalni.

Od 2011 roku, w którym zdecydowano, że filia wolskiej biblioteki będzie miała profil fantastyczny, zostało zrealizowanych kilka projektów wpisujących się w ten nurt literatury. Odbyły się trzy edycje grywalizacji – jej druga edycja została nagrodzona przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej w 2017 roku otrzymując 3. miejsce w kategorii placówki kultury. Działa cykliczny projekt „Azyl Cmoktana” dla zwolenników gier planszowych i dobrej zabawy. Od kilku lat czytelnicy spotykają w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Organizowane są tutaj prelekcje, warsztaty, wykłady i pikniki sąsiedzkie. W ciągu ostatnich ośmiu lat odbyło się w Fantasmagorii 449 wydarzeń.

– W październiku odbędzie się festiwal literacki „Fantastyka… Baśnie… Legendy… Mity…” realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Fantastyki Avangarda, podczas którego będą prelekcje, panele dyskusyjne, spotkania autorskie. Szczegóły będziemy udostępniać w witrynie biblioteki i portalu Facebook. Mamy wiele pomysłów, które chcemy realizować wspólnie z czytelnikami, bez których sens naszej pracy i działań nie istniałby. Dziękujemy im za zaangażowanie i wspólne przeżywanie radości oraz podejmowanie z nami wyzwań – zakomunikowała Renata Jaworek.

Patrząc na tłumy, jakie odwiedziły Wypożyczalnię tego dnia, a także podczas różnych cyklicznych wydarzeń w tej placówce, śmiało można stwierdzić, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców Woli.

Udostępnij

About Author