sobota, Maj 15

Zamiast partii wybierz Warszawę

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Zamiast partii, wybierz Warszawę” – takie hasło warszawskiego Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy ogłosił Dariusz Kacprzak, przewodniczący Zarządu warszawskiego Bezpartyjnych Samorządowców w sobotę, 8 września, podczas Konwencji.

– Hasło „Zamiast partii, wybierz Warszawę” odwołuje się do emocji i rywalizacji z partiami politycznymi. Mamy po jednej stronie nas – bezpartyjnych samorządowców, a po drugiej stronie kandydatów partyjnych – wyjaśnił Dariusz Kacprzak.

Radni partyjni są zależni od władz partii, a bezpartyjni od woli mieszkańców. Bezpartyjni nie mają swoich przedstawicieli ani w Radzie Warszawy, ani w Sejmiku Mazowieckim. Zdobycie mandatów ma pozwolić im realnie wpływać na jakość samorządu. Chcą, aby prezydentem miasta został Sławomir Antonik, obecnie burmistrz Dzielnicy Targówek, doświadczony samorządowiec i spółdzielca, inżynier, prawnik, specjalista od zarządzania.

Bogdan Żmijewski, współautor warszawskiego programu Bezpartyjnych mówił o politycznych gruszkach na wierzbie, które różnią się od realnych propozycji Bezpartyjnych samorządowców. Program oparty jest na oczekiwaniach mieszkańców, na rzeczywistych możliwościach samorządu, opracowali go eksperci. Realizacja najważniejszych obietnic partyjnych kandydatów na prezydenta Warszawy pochłonęłaby nawet 60 mld zł. Mówca wskazał, że w 2018 r. dochody miasta przekraczają 15 miliardów złotych, a planowane wydatki 17,5 mld zł. Już w tym roku są prawie dwa miliardy deficytu, a w ogóle jesteśmy zadłużeni na 5 miliardów. Możemy się jeszcze zadłużyć na cztery miliardy, a powyżej tej kwoty zostać musiałby powołany zarząd komisaryczny.

Wojciech Matyjasiak, szef warszawskiego sztabu wyborczego Bezpartyjnych podkreślił, że obywatele powinni mieć jak największy wpływ na decyzje podejmowane przez lokalne samorządy. Decyzje nie powinny być podejmowane w labiryntach biurokracji, lecz jak najbliżej obywatela, na poziomie samorządu dzielnicy czy osiedla. W aktualnym wydaniu „Południa” zamieszczamy jego wystąpienie.

23 sierpnia br. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy. W wyborach samorządowych Bezpartyjni zamierzają wystawić listy do wszystkich sejmików województw, do rad gmin, powiatów i dzielnic.

(aro)

Udostępnij

About Author