wtorek, 23 kwietnia

Z Ordona na Dworzec Zachodni w dwie minuty?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marcin Kalicki

Odolany to jedna z najszybciej rozwijających się części lewobrzeżnej Warszawy. Z roku na rok, jak grzyby po deszczu, powstają tu nowe osiedla. Coraz więcej jest mieszkańców, osób wynajmujących lokale oraz przedsiębiorców. Tak prężnie funkcjonującej części Woli brakuje jednego – szybkiego połączenia komunikacyjnego z centrum miasta.

– Bardzo cieszymy się z pojawienia linii autobusowej 255 na ulicach Jana Kazimierza i Ordona. Ale to jest za mało, jak na tak dużą liczbę mieszkańców. Autobusy te kursują średnio co piętnaście minut i dojeżdżają tylko do ronda Daszyńskiego w kierunku centrum lub cmentarza Wolskiego w przeciwnym kierunku. Oczywiście dalej można przesiąść się do metra, później z metra do kolejnego autobusu i tak kursować dwie godziny, aż się dojedzie do celu. Pomysł utworzenia przy ul. Ordona peronu, aby mogły tu zatrzymywać się pociągi, uważam za bardzo ciekawy – mówi Aneta Piotrowska. – Wiem, że planowane jest połączenie tramwajowe Woli, Ochoty z Mokotowem i dalej Wilanowem, ale zanim to nastąpi minie kilka lat. Tutaj potrzebny jest jedynie peron, na którym mogłyby zatrzymywać się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej czy Kolei Mazowieckich. To byłoby dla nas najlepsze rozwiązanie. Z Dworca Zachodniego mamy autobusy już praktycznie w każde miejsce Warszawy – dodaje Iwona Mikulska.

Pomysł ten popiera także radna Joanna Tracz-Łaptaszyńska, która wskazuje na dobrą współpracę miasta z PKP oraz otwarcie stacji Ursus-Niedźwiadek, jako najlepszy przykład na to, iż na obecnej trasie możliwe jest usytuowanie peronów także w innych miejscach, np. na wysokości ul. Ordona. „Wykorzystane zostałoby istniejące połączenie linii kolejowej oraz rozkład pociągów. Konieczne byłoby wybudowanie peronu i dojścia do niego. Zasadne byłby również uruchomienie krótkiej szybkiej linii autobusowej dowożącej mieszkańców najdalszych bloków ulicy Sowińskiego czy Jana Kazimierza do stacji Odolany” – pisze w interpelacji radna.

Czy mieszkańcy Woli zyskają nowe, szybkie połączenie kolejowe z centrum miasta? PKP otrzymało zapytania w tej sprawie, jednak nie potwierdza ewentualnej realizacji inwestycji. Jeśli doszłaby ona do skutku z Odolan na Dworzec Zachodni mieszkańcy dojechaliby w dwie-trzy minuty.

Udostępnij

About Author