poniedziałek, 20 maja

Kwesta na Powązkach

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marcin Kalicki

Już po raz czterdziesty czwarty odbyła się kwesta na Cmentarzu Powązkowskim. Zebrane środki przeznaczone zostaną na renowację zabytkowych nagrobków i kaplic w al. Katakumbowej.

W tym roku w zbiórce wzięło udział niemal dwieście pięćdziesiąt osób, wśród których byli pisarze, dziennikarze, artyści, politycy, harcerze. Na Starych Powązkach kwestowali m.in.: Maja Komorowska, Jerzy Iwaszkiewicz, Hanna Bakuła, Jerzy Kisielewski, Artur Barciś, Jacek Kawalec, Alicja Majewska, Katarzyna Dowbor, Ewa Kasprzyk, Krzysztof Daukszewicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Włodzimierz Press, Beata Tadla, Odeta Moro, Krzysztof Ziemiec, Stan Borys, Krzysztof Ibisz i wielu, wielu innych znanych przedstawicieli szeroko rozumianego świata kultury.

Wszyscy kwestujący zwracali uwagę na pozytywną atmosferę podczas zbiórki, a także otwartość mieszkańców. – Większość ludzi reaguje bardzo pozytywnie. Łapią się za kieszenie i portfele, jeśli tylko akurat mają wolne ręce. Choć zdarzają się dziwacy, co mylą kwestę z wyborami i pytają mnie na przykład: „A pan, z PO, czy z PiS?” – mówi Jacek Kawalec. – Co roku jestem coraz bardziej zaskoczony hojnością ludzi. Kiedyś po dwóch godzinach kwesty było ciężko od monet. Teraz coraz trudniej upchnąć do puszki banknoty – dodaje aktor.

I faktycznie widać, że odwiedzający stołeczną nekropolię chętnie wspomagali zbierających wrzucając pieniądze do puszek. – Zawsze warto pomagać, a już w szczególności w tak szczytnym celu – podkreśla Stanisław Grądel. – Co roku przychodzę tutaj z dziećmi, po pierwsze, aby wspomóc finansowo kwestujących, a po drugie, aby pokazać groby znanych Polaków. Dzieci są coraz starsze i mają coraz więcej pytań. To dla nich doskonała lekcja historii – powiedział Mariusz Malinowski.

Kwota zebrana w tym roku jest najwyższą od kilku lat. – W czasie trzydniowej kwesty na ratowanie zabytków Starych Powązek zebraliśmy 235 tys. zł – poinformował PAP Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Najwięcej, blisko 200 tys. zł, kwestujący zgromadzili w puszkach w Dzień Wszystkich Świętych. Dzięki zebranej kwocie odrestaurowane będą 33 zabytkowe kaplice i nagrobki.

Po raz pierwszy zbiórka zorganizowana była 1 listopada 1975 roku. Jej inicjatorem był powołany do życia rok wcześniej Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, na którego czele stał pisarz, publicysta i krytyk muzyczny – Jerzy Waldorff. Pomimo iż już od dziewiętnastu lat założyciela Komitetu nie ma z nami, to jego idea przetrwała. Szczególnie mocno wspominani w ostatnich dniach poza samym Jerzym Waldorffem byli również inni dotychczas kwestujący, którzy odeszli w ostatnich latach: Danuta Szaflarska, Grzegorz Miecugow, Krystyna Sienkiewicz, Wojciech Młynarski czy Wojciech Pokora.

Na Starych Powązkach zbierano także fundusze na renowację pomników i zabytków na cmentarzach lwowskich oraz wileńskiego cmentarza na Rossie.

Fot. Marcin Kalicki

Udostępnij

About Author