poniedziałek, 4 grudnia

Pół wieku dla Powiśla

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Anna Tomasik

– Bardzo gorąco witam Państwa. Jestem wzruszona i bardzo usatysfakcjonowana, że Państwo tak licznie przybyli, że jesteście dzisiaj razem z nami – powitała przybyłych Elżbieta Wolffgram, prezes Oddziału Powiśle TPW. Bo też i okazja do wspólnego świętowania była niecodzienna. Oddziałowi Powiśle stuknęło właśnie pięćdziesiąt lat!

Urodziny pod hasłem „Pół wieku dla Warszawy” odbyły się 25 października w gościnnych progach zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 34 im. Stanisława Dubois przy ul. Herberta 12b. Środek tygodnia, wieczorna godzina i minorowa pogoda nie odstraszyły na szczęście sympatyków Oddziału Powiśle TPW. Pojawili się także: Krzysztof Czubaszek – burmistrz dzielnicy Śródmieście, Daniel Łaga i Maciej Chojnowski – radni dzielnicy Śródmieście oraz Ryszard Mikołajczyk – prezes Spółdzielni Budowlano Mieszkaniowej „Torwar”, która była jednym ze sponsorów wydarzenia.

Tak zacny jubileusz nie przypadkowo odbywał się na terenie Szkoły Podstawowej nr 34. To tutaj w 1968 r. organizowano pierwsze spotkania Towarzystwa. Na jednym z nich Zofii Wóycickiej powierzono funkcję prezesa, którą pełniła przez trzydzieści lat. Do realizacji celów statutowych powołano pięć komisji: Ochrony Zieleni i Estetyki Miasta, Ochrony Zabytków i Rozwoju Miasta, Historyczną, Imprezową i Młodzieżową. Reaktywowano też przedwojenny konkurs „Warszawa w kwiatach”, zainicjowany przez prezydenta Stefana Starzyńskiego. Organizowano imprezy słowno-muzyczne, prelekcje na tematy historyczne, poświęcone pamięci poetów i kompozytorów oraz związane z architekturą miasta i życiem mieszkańców. W latach 70-tych XX wieku sztandarową imprezą były „Powiślańskie wieczory na Zamku Ostrogskich”. Za panowania Anny Chybowskiej-Gorbatowskiej w szkołach śródmiejskich zaczęto organizować konkursy dla młodzieży: „Syrenka – odwieczny symbol Warszawy” i „O czym mówią warszawskie pomniki”. Od 2004 roku prezesem Oddziału Powiśle TPW jest niestrudzona w pomysłach Elżbieta Wolffgram. To z jej inicjatywy od 2006 roku wydawany jest kwartalnik „Na Powiślu”, dostępny w Bibliotece Narodowej w dziale Historii Regionu Polski, zaś w wersji elektronicznej na stronie dzielnicy Śródmieście.

– Państwa działalność zawsze była najbliżej nas, najbliżej dzielnicy. Świętują dziś państwo 50-lecie swojej działalności. To okazja, żeby złożyć państwu głębokie wyrazy szacunku i podziękowania za tę działalność. Bo wszyscy, którzy działają społecznie wiedzą, jak dużo czasu, wysiłku i zaangażowania trzeba, by coś zrobić nie dla profitów, nie dla jakiś określonych celów, tylko dla miasta, które się kocha, dla dzielnicy, w której się mieszka. Dziękuję za to zaangażowanie i poświęcenie, za to podtrzymywanie i odsłanianie na nowo lokalnych tradycji i miłości do miejsca, w którym się żyje, które ma swoją historię – powiedział Krzysztof Czubaszek, burmistrz dzielnicy Śródmieście.

Były też podziękowania, wyróżnienia. Odznaczenia im. Krystyny Krahelskiej otrzymali m.in.: burmistrz Krzysztof Czubaszek, Joanna Bogdańska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 im. Stanisława Dubois, Ryszard Mikołajczyk – prezes SBM „Torwar”, Cecylia Melnik – kierownik osiedlowego klubu „Panorama” SBM „Torwar”. Dyplomem z podziękowaniami „za bezinteresowną pracę i wspieranie działalności naszego Oddziału w pracy dla Warszawy” oraz medalem jubileuszowym 55-lecia „za szczególny wkład w rozwój TPW oraz za prowadzenie różnorodnych działań na rzecz budowania majestatu Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej” uhonorowano Daniela Łagę, radnego dzielnicy Śródmieście.

Część artystyczną wypełnił recital Janusza Małolepszego i wspólne z nim śpiewanie szlagierów: „Warszawa da się lubić”, „Jak przygoda to tylko w Warszawie”, „Piosenka o mojej Warszawie”. Danuta Nagórna, aktorka teatrów warszawskich, członek Oddziału Powiśle TPW od początku jego istnienia, przypomniała „Fortepian Szopena” – poemat Cypriana Kamila Norwida ogłoszony w 1865 roku. Krótką formę słowo-muzyczną przygotowali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 34.

Obchodom jubileuszu 50-lecia działalności Oddziału Powiśle TPW towarzyszyła też wystawa malarstwa artystów zrzeszonych w Warszawskim Stowarzyszeniu Plastyków, zatytułowana „Nasza Warszawa”. – Na tych pracach, które tutaj zostały zaprezentowane jest piękno i urok naszej stolicy. Jest to wystawa różnorodna pod względem wykorzystanych technik: obrazy olejne, malowane pastelami, akwarelami oraz obrazy tzw. kolaże. Mam nadzieję, że dostarczą one państwu wielu miłych wrażeń – powiedział Adam Piotr Rutkowski, kurator wystawy.

Ucztą dla podniebienia był okazały tort śmietanowy z owocami i z czekoladowym napisem: „50 lat O. Powiśle”. Częstowali nim gości prezes Oddziału Powiśle TPW wspólnie z burmistrzem dzielnicy Śródmieście.

Fot. Anna Tomasik

Udostępnij

About Author