poniedziałek, 4 grudnia

Pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego zostanie odsłonięty 3 sierpnia 2019

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rada Warszawy 14 lutego 2019 r., przyjęła uchwałę, która umożliwi budowę pomnika generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na Solcu. Inicjatorami upamiętnienia generała „Motyla” są: Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawskich, którzy zapowiadają odsłonięcie pomnika 3 sierpnia 2019 r.,  w pierwszą rocznicę śmierci generała.

Podczas sesji Rady Miasta, wnioskodawcy przedstawili sylwetkę gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego oraz szczegóły projektu pomnika. Następnie projekt uchwały został poddany pod głosowanie, w którym wszyscy głosujący radni byli za realizacją projektu.

– Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani wynikiem głosowaniazapewniła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy – To bardzo ważne, że godnie upamiętnimy wielką osobę, bohatera powstania warszawskiego i honorowego obywatela Warszawy.

Według Zbigniewa Galperyna, wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich, inicjatywa budowy tego pomnika będzie istotnym elementem obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

– Odsłonięcie pomnika w pierwszą rocznicę śmierci generała to dla nas bardzo ważny element pamięci o powstaniu warszawskim. Chcemy, aby była to jedna z najważniejszych uroczystości tegorocznych obchodów. Nie zapomnimy o generale i cieszymy się, że będzie upamiętniony na Czerniakowie, na którym walczył i dowodził siłami powstańczymi. – stwierdził Zbigniew Galperyn.

– Dla nas, generał był przywódcą i wielkim autorytetem. Chcemy, aby Warszawa o Nim nie zapomniała. – dodała Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Jak wskazał Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, zgoda m.st. Warszawy oznacza rozpoczęcie kolejnych prac. – Czasu coraz mniej. Od jutra przechodzimy do następnego etapu, czyli fizycznego wykonania pomnika. Formalna zgoda Rady Warszawy, pozwala nam na dokończenie projektu, wykonanie rzeźby i uzyskanie pozwolenia na budowę. Otwiera to nam również drogę do przeprowadzenia zbiórki publicznej, z której będziemy finansować dalsze prace. Liczymy, że dzięki ludziom dobrej woli odsłonimy pomnik wielkiego Polaka i pamięć o generale „Motylu” będzie trwać.

Pomnik, według projektu artysty rzeźbiarza Marcina Nowickiego, zrealizowany zostanie w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Miejsce to wskazane zostało przez powstańców i społeczników. To w tych okolicach we wrześniu 1944 r. toczyły się ciężkie powstańcze walki z udziałem batalionu „Czata 49”, w którym dowódcą kompani „Motyl” był Zbigniew Ścibor-Rylski. Generał był jedynym oficerem Armii Krajowej dowodzącym oddziałem (batalionem) berlingowców, którzy idąc na pomoc powstaniu utworzyli Przyczółek Czerniakowski.

Zbigniew Ścibor-Rylski w 2014 roku został laureatem Nagrody południa za służbę Polsce.

Wizualizacja wg Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Udostępnij

About Author