poniedziałek, 20 maja

Zmagania  mundurowych

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Władysław Adamski

Po raz dziesiąty rozegrany został Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych im. Andrzeja Struja. Do rozgrywek przystąpiła rekordowa liczba zespołów. W sumie w jubileuszowym turnieju wzięło udział ponad 1400 piłkarek i piłkarzy z kraju i z zagranicy. 

Do zawodów przystąpiło ponad 100 drużyn. Mecze rozgrywano aż w 10 halach od 13 do 15 lutego. Rozgrywki oprócz sportowego aspektu miały na celu upamiętnienie bohaterskiej postawy podkomisarza Andrzeja Struja, który 10 lutego 2010 roku, będąc na urlopie podjął interwencję wobec agresywnie zachowujących się mężczyzn. W trakcie interwencji został wielokrotnie ugodzony nożem. Rany okazały się śmiertelne.

– Poprzez  sport, a w szczególności piłkę nożną, która jest najbardziej popularna wśród służb mundurowych oddajemy hołd zmarłemu koledze – wyjaśnia koordynator zawodów Andrzej Kuczyński. –  Przy tej okazji zbieramy  pieniądze, które przekazywane są na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Następuje też integracja formacji mundurowych. Szczególną cechą tegorocznego turnieju jest to, że odbywa się on w stulecie polskiej policji.

Patronat nad imprezą objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Sportu i Turystyki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Organizatorem sportowych zmagań był natomiast Gabinet Komendanta Głównego Policji.

Uroczyste otwarcie turnieju nastąpiło 12 lutego w siedzibie PKOL. W otwarciu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.  Nie zabrakło Zbigniewa Bońka i Sekretarza Generalnego PKOL Adama Krzesińskiego.  W otwarciu  wzięli też udział burmistrzowie i przedstawiciele warszawskich dzielnic.

– Rywalizacja o Puchar Komendanta Głównego Policji z każdym rokiem jest coraz bardziej ekscytująca – zauważa burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk. – W zawodach startuje coraz więcej drużyn z kraju i zagranicy. Nie można też zapominać o turniejowym przesłaniu przypominającym jak dużo zawdzięczamy ofiarnej służbie policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych.

Wcześniej, bo już 30 stycznia odbyło się losowanie drużyn do grup. Wzięły w nim udział sławne osobistości sportowe na czele z Andrzejem Strejlau i dyrektorem Sportowym PZPN Stefanem Majewskim.

Za najbardziej wyrównaną grupę, która okrzyknięto „grupą śmierci” znawcy uznali grupę F. Trafiły do niej drużyny o bardzo wysokich umiejętnościach. Znaleźli się w niej strażacy z Białorusi, wojskowi komandosi, policjanci, strażnicy więzienni, zespół straży granicznej i drużyna Ukrainy.

Warto dodać, że w tym roku ze względu na rosnące zainteresowanie turniejem oprócz rozgrywek pań i mężczyzn została wprowadzona dodatkowa kategoria 35+ mężczyzn. W kategorii tej  mecze rozgrywało 23 drużyny. 

Wraz z 7 zespołami kobiecymi i 71 startującymi w kategorii open w sumie mogliśmy więc zobaczyć 101 zespołów. Wśród nich aż 15 drużyn z zagranicy. Przyjechali piłkarze z Wielkiej Brytanii, Rosji, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Łotwy, Hiszpanii, Mołdawii, Ukrainy, Bułgarii i Rumunii.

Liczba uczestników zmusiła organizatorów do przeprowadzenia rozgrywek w wielu  miejscach jednocześnie. Swoje hale sportowe udostępniły: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Praga Południe, Praga Północ, Śródmieście, Targówek i Wola. Drużyny kobiece swoje mecze rozgrywały  w dzielnicy Wola.

Finałowe mecze o miejsca medalowe rozegrano 15 lutego 2019 roku w hali sportowej CRS Bielany, gdzie odbyła się też uroczysta gala zakończenia turnieju.

W kategorii open mężczyzn bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Mołdawii. Grając niezwykle widowiskową piłkę Mołdawianie  w finale pokonali drużynę z Rosji 1:0. W kategorii mężczyzn 35 + wygrał natomiast zespół z Ukrainy. Po zaciętym meczu drużyna ta pokonała zespół Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej z Warszawy 2:1. Wśród kobiet podobnie jak w ubiegłym roku triumfowała Reprezentacja Komendanta Głównego Policji. Drugie miejsce zajęła drużyna Komendy Wojewódzkiej Policji z Poznania, a trzecie policjantki z Łodzi.

Potem przyszedł czas na uroczystą Galę i wręczanie nagród. Rozpoczęto od wyróżnień indywidualnych dla najlepszych zawodników i zawodniczek turnieju. Za ciekawostkę można uznać wyróżnienie bramkarza zespołu z Mołdawii nagrodą dla najlepszego zawodnika turnieju. Była to jednak nagroda jak najbardziej zasłużona. Zawodnik oprócz doskonałej postawy w bramce wspomagał również kolegów grających w polu, co pozwalało drużynie na   uzyskiwanie przewagi w grze ofensywnej.

Potem wręczono puchary zwycięskim drużynom. Wśród dekorujących zawodników znaleźli się m.in.: Paweł Dobrodziej, komendant Stołecznej Policji, Stefan Majewski z PZPN, zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany Włodzimierz Piątkowski oraz dyrektor CRS Bielany Anna Szymczak–Gałkowska.

Specjalny upominek dyrektor CRS Bielany wręczyła Andrzejowi Kuczyńskiemu – koordynatorowi ds. organizacji imprez sportowych z ramienia Komendanta Głównego Policji. Otrzymał on ogromnego pluszowego słonia.

Na zakończenie zwycięskie zespoły zostały uwiecznione na pamiątkowych fotografiach i w kronikach turnieju.

Udostępnij

About Author