wtorek, 23 kwietnia

Centrum Szembeka pamięta o Armii Krajowej

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Andrzej Rogiński

Centrum Szembeka zlokalizowane jest przy ul. Zamienieckiej w dzielnicy Praga Południe. Znajduje się w nim wiele sklepów i punktów usługowych oraz bazar. Dzięki zróżnicowanej ofercie ściąga wielu nabywców. Mirosław Sztyber, prezes Centrum postanowił wzbogacić program tej placówki handlowej o salę konferencyjną, która jednocześnie pełnić ma pomieszczenie dla Akademii Pamięci Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych II Konspiracji. 15 lutego 2019 r. odbyła się uroczystość otwarcia tej Akademii. Przybylo wielu znakomitych gości, a wśród nich żołnierze AK.

Akademię powołała do życia Fundacja Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej, której prezesem jest znany warszawski lekarz, dr n. med. Stanisław Rubkiewicz. 14 lutego 1942 gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz przemianował swym rozkazem  Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Uczynił to bez zmian organizacyjnych. W ten sposób podniósł rangę związku zbrojnego do krajowych sił zbrojnych. W 77. rocznicę tego rozkazu została powołana Akademii Pamięci Armii Krajowej.

Podczas uroczystości prezentowały się pięknie liczne poczty sztandarowe. Zebrani nagrodzili oklaskami występ młodzieżowego zespołu artystycznego „Forte” ze Szkoły Podstawowej nr 150 im. Walerego Wróblewskiego wzbogacony czytelnymi inscenizacjami. Wystąpiła także młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 374 im. Gen. Piotra Szembeka.

Stanisław Rubkiewicz, prezes  Fundacji Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej Trudno powiedzieć w ciągu kilku minut o trzydziestu latach naszej działalności. Cyprian Kamil Norwid powiedział: „Umiejmy przemyśleć to co mieliśmy odwagę przeżyć.” To będzie myśl przewodnia Akademii, która dziś powołujemy do życia.

A co pozostanie po naszej Fundacji, oprócz Akademii. Pozostaną pomniki, budowle, o które walczyliśmy. Między innymi pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przed Sejmem. Powstanie pomnik generała Grota-Roweckiego. Jest budynek PASTy, który służy kombatantom, żołnierzom Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. W 2001 roku uratowaliśmy przed rozbiórką budynek z 1925 roku przy ul. Mariańskiej, gdzie obecnie znajduje się nasza przychodnia. W 1928 roku znajdowała się w niej siedziba pierwszej w Polsce Kasy Chorych. Naszym celem statutowym była budowa szpitala-pomnika Armii Krajowej. To niestety nie udało się. Ale Stany Zjednoczone, Kanada, Europa Zachodnia, Australia gromadziły sprzęt medyczny. Ten specjalistyczny sprzęt w latach dziewięćdziesiątych rozprowadzaliśmy po polskich, po warszawskich szpitalach. Największym naszym osiągnięciem jest dbanie przez trzydzieści lat nad obrońcami Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Udzieliliśmy w naszej przychodni blisko milion konsultacji specjalistycznych.

Hanna Wilhelmi podziękowała dr. Stanisławowi Rubkiewiczowi za postawienie trafnych diagnoz i skuteczne działanie na jej rzecz oraz męża i córki.

Otwarcie Akademii nastąpiło w 77. rocznicę przekształcenia ZWZ w Armię Krajową  oraz 30. rocznicę działalności Fundacji Pomocy Na Rzecz Żołnierzy AK. Wśród gości znaleźli się m.in. posłowie Małgorzata Wypych i Andrzej Melak, Zbigniew Zieliński – minister w rządzie Jana Olszewskiego. W historycznych strojach pojawili się studenci Wojskowej Akademii Technicznej i Bractwo Kurkowe na czele z Mirosławem Sztyberem – Królem Kurkowym. Obecna była, jedyna tego typu drużyna strażackiej na świecie – Drużyny Dobrej Woli z OSP w Zamieniu (gm. Lesznowola) złożonej z niepełnosprawnych strażaków. Sympatię wzbudzili kombatanci, w tym  kpt. Andrzej Rak (105 rok życia) oraz przygrywający wszystkim st. sierż. Hilary Jechowicz (91-latek). Posiłek przygotowała Szkoła gastronomiczna z ul. Komorskiej a o bezpieczeństwo medyczne zadbała klasa medyczna z liceum ogólnokształcącego im. Gen Jakuba Jasińskiego z ul. Grochowskiej.

Przy sali konferencyjnej znajduje się pomieszczenie, w którym zgromadzono zabytkowe aparaty radiowe. Wystawa czynna jest w godzinach funkcjonowania Centrum Szembeka.

Fot. Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author