poniedziałek, 20 maja

„Ślady” Ewy Siemińskiej

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Andrzej Rogiński

Galeria Test aktualnie prezentuje wystawę  prac Ewy Siemińskiej, artystki która legitymuje się kilkudziesięcioma wystawami indywidualnymi i udziałem w wystawach zbiorowych.

Tym razem zaprezentowała krajobrazy. Wśród nich „próżno jednak szukać podobizn słynnych, stojących na Rynku kamienic, romantycznych ruin zamku, zabytkowych kościołów i uroku wąskich uliczek […] Na dziesiątkach płócien daje wyraz swojej fascynacji płynącą u jego stóp Wisłą. Nie portretuje jej, ale tworzy odrealniony, subiektywny widok rzeki nieujarzmionej …” – napisała Maria Teresa Krawczyk w niezwykle starannie wykonanym katalogu wystawy zatytułowanej Ślady.

Witryna Galerii Test znajduje się w podcieniach budynku przy ul. Marszałkowskiej u wlotu tej ulicy na plac Konstytucji. Żywe kolory, naniesione przez artystkę akrylową farbą, przyciągają wzrok przechodniów szarej ulicy; zachęcają do wyjazdu poza miasto, ku naturze. Na jednej ze ścian  znajdują się obrazy w tonacjach niebieskich. Oddają fascynację Wisłą  w rejonie Kazimierza i Mięćmierza. Pochodzą one z cyklu „Dzika rzeka”.

Krajobrazy odnajdujemy także w innych pracach. Mam na myśli „Białą noc” i oba „Fiordy”  inspirowane pobytem w Norwegii, czy pracę w zielonej tonacji przedstawiająca dwie postacie w łódce niknące we mgle. Także „Pejzaż z polem rzepaku” uchwycony gdzieś w rejonie czeskiego Mikulova. Na kilku pracach pojawia się motyw łodzi.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z tryptyku „Ślady” – to dwie pionowe prace w tonacjach żółci i zieleni a trzecia czerwieni.

Każdy obraz spełnia oczekiwania tych, którzy chcieliby zawiesić dzieło sztuki w swoim ulubionym pomieszczeniu.

Mazowiecki Instytut Kultury poprzez aktywność swojej Galerii udowadnia potrzebę prezentacji rodzimej sztuki. Prace można oglądać pod adresem Marszałkowska 34/50. Kuratorem programowym i projektantem ekspozycji jest Apoloniusz Węgłowski.

Zdjęcie z wernisażu. Fot. Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author