poniedziałek, 15 lipca

Tablice Pamięci – projekt poświęcony cywilnym ofiarom Warszawy

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, PGE Energia Ciepła we współpracy z IPN oraz pod patronatem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego realizuje projekt „Tablice Pamięci”.

Głównym celem projektu jest umieszczenie przy każdej tablicy Karola Tchorka w Warszawie informacji w języku angielskim i polskim oraz kodu QR o zbrodniach dokonywanych przez Niemców na ludności cywilnej Warszawy podczas II Wojny Światowej.

Tablic Tchorka w Warszawie jest coraz mniej. Spośród 450 upamiętnień w tej formie, umieszczonych najczęściej tam, gdzie Niemcy dokonywali zbiorowych egzekucji Warszawiaków, do dziś przetrwało zaledwie  164.  To pokazuje skalę zacierania się pamięci o tych tragicznych dla Warszawy wydarzeniach. Często mijamy niektóre z „Tchorków”, nie pamiętając, czego dotyczą, a są świadectwem pamięci o konsekwentnym planie eksterminacji mieszkańców Warszawy i zniszczenia miasta przez Niemców.

Projekt „Tablice Pamięci” ma również na celu dotarcie z faktami historycznymi do zagranicznych turystów dla których tablice Tchorka i informacje na nich są niezrozumiałe.

5 października podczas koncertu w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie premierę będzie mieć specjalnie utworzona aplikacja mobilna dzięki której  każdy znajdzie mapę Tablic,  zdjęcia oraz szczegółowe informacje na temat zdarzeń każdej z lokalizacji. Przy projekcie pracowali pracownicy IPN, historycy, tłumacz, fotograf, grafik, metodycy i  nauczyciele. W ramach projektu zinwentaryzowano 167 miejsc pamięci (Tablic), wraz z IPN przeprowadzono kwerendę historyczną, wykonano  dokumentację zdjęciową i tłumaczenie tekstów. 

Cytat:

„Żołnierze września, żołnierze Armii Krajowej i mieszkańcy Warszawy ginęli na ulicach  „za wolność ojczyzny” uświęcając swoją krwią miejsca rozsiane po całej stolicy. Pokazali nam co znaczy determinacja, odwaga, co znaczy dążenie do wolności i niepodległości. – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu, PGE Energia Ciepła S.A. 

5 października 2019 r. o godz. 15.30 na terenie Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3 wystąpią: Bartas Szymoniak, Piotr Karpienia oraz gwiazda wieczoru – zespół Luxtorpeda. Wstęp wolny.

Udostępnij

About Author