sobota, 2 grudnia

Wspominam  “Summer Camp” w Albanii

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zastanawiałeś się kiedyś jak produktywnie spędzić wakacje a jednocześnie przyczynić się do polepszenia poziomu życia wybranej społeczności? Istnieje proste rozwiązanie – projekty wolontariackie. Jedną z możliwości jest udział w projektach organizowanych przez organizację studencką AIESEC.

Półtora roku temu miałam okazję wziąć udział w jednym z takich programów, który odbył się przepięknej i jeszcze nieodkrytej Albanii. Spędziłam sześć, fantastycznych tygodni w jednym ze słonecznych bałkańskich krajów. W trakcie trwania projektu prowadziłam zajęcia językowo-kulturowe dla dzieci z różnych grup społecznych, przykładowo dla dzieci z biednych rodzin pochodzenia rumuńskiego, czy dla dzieci z chorobami umysłowymi.  To doświadczenie pokazało mi, że naprawdę można porozumieć się z drugą osobą bez słów a także, że poświęcenie komuś swojego czasu jest nagrodą również i dla nas. Nauczyłam się, że w dzisiejszym zabieganym świecie warto się zatrzymać i spędzić czas z drugim człowiekiem budując głębsze relacje. Oczywiście w trakcie swojej wymiany nie byłam sama. Brało w niej udział ponad 20 osób z różnych zakątków świata – Turcji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Kazachstanu, Egiptu czy Słowacji, dzięki czemu mam teraz przyjaciół na większości z kontynentów.

Dlaczego wymiana z AIESEC była wyjątkowa? Nie polega ona na samym udziale w jednym z projektów, ale także na rozwoju osobistym i rozwijaniu cech liderskich. Dzięki 6 tygodni spędzonym z dala od mojego normalnego życia jestem bardziej świadoma swoich mocnych stron oraz nauczyłam się znajdować rozwiązanie nawet w najbardziej skomplikowanych sytuacjach. Z pewnością jest to czas, którego nie żałuję i który na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

Joanna  Grabińska

Jeśli chcesz przeżyć przygodę swojego życia, tak jak Asia, masz na to szansę. AIESEC umożliwia Ci udział w różnorodnych projektach, które na zawsze zmienią twoje postrzeganie świata. Jednym z takich projektów, jest “Global Classroom 9.0”, który umożliwi ci naukę angielskiego jak i obsługi komputera dzieci w wieku szkolnym.

Udostępnij

About Author