wtorek, 23 kwietnia

Zasłużył na tak godne pożegnanie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1 września 2020 r.,  podczas Mszy św. żałobnej związanej ze śmiercią ks. prałata Tadeusza Wojdata ks. prał. Dariusz Gas – proboszcz parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego tak mówił o swoim poprzedniku: „Ksiądz prałat nie szczędził starań by na Ursynowie powstał wreszcie duży kościół parafialny. Budowa przebiegała jak wiecie, pamiętacie, w trudnych czasach komunistycznych. Taki trud doceniał wówczas papież Jan Paweł II mówiąc: „Z wielką wdzięcznością i szacunkiem myślę o proboszczach, którzy budowali w tamtych czasach kościoły.” Ksiądz prałat potrafił zmobilizować całą lokalną społeczność do tego pięknego dzieła. I w efekcie mamy po tylu latach wspaniałą świątynię. […] Miał wieki dar zjednywania ludzi […] Był otwarty na wszystkich, również inaczej myślących, reprezentujących różne poglądy polityczne, wszystkich traktował jako dzieci Boże i budował pomosty pomiędzy ludźmi. […] Zwykle dopowiadał po mszy. Na temat pandemii: Jeszcze będzie normalnie. Trzeba dbać o zdrowie bo tylko żywy człowiek może chwalić Boga. […]”

Ks. prał. Tadeusz Wojdat, Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości był organizatorem i pierwszym proboszczem Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Doprowadził do zbudowania pierwszego kościoła parafialnego na blokowym Ursynowie. Przede wszystkim zbudował żywą wspólnotę parafialną.

Program uroczystości pogrzebowych ks. prał. Tadeusza Wojdata objął 1 bm. wprowadzanie ciała do kościoła parafialnego, Mszę św. żałobną i  czuwanie modlitewne. Natomiast w środę, 2 września po Modlitwie Różańcowej przy trumnie odbyła się Msza św. pogrzebowa. Przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Na wieść o śmierci szanowanego kapłana przybyło do kościoła wiele setek mieszkańców. Wśród nich członkowie Senatu SGGW, burmistrzowie Ursynowa i Mokotowa, znani artyści i dziennikarze, kilkudziesięciu księży i sióstr zakonnych. Po Mszy św. nastąpiło odprowadzenie ciała na cmentarz parafialny w Pyrach. Odbędzie się ponadto Msza św. Gregoriańska czyli trzydzieści Mszy świętych odprawianych codziennie przez kolejne dni w intencji księdza Tadeusza.

– Trzeba przyznać w tym kościele, tu na Ursynowie, Jego wielkie zasługi, których zawsze był świadom. Posłany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na powstające nowe, wielkie osiedle Warszawy stworzył pierwszą wspólnotę parafian na Ursynowie. To wszystko było dla tego ludu, który u początku mieszkania tu nie był pozbawiony Boga, sakramentów, modlitwy wspólnej. Przeszedł ksiądz prałat Tadeusz wszystkie szczeble tego budowania i zwoływania Kościoła. Stworzył pełnoprawną parafię, która stała się matką innych parafii ursynowskich. Za to wszystko dziękuję – powiedział ks. kard. Kazimierz Nycz na wstępie Mszy św. odprawianej w intencji ks. Tadeusza Wojdata.

Ksiądz Tadeusz Wojdat doceniał pracę dziennikarzy. Miałem to szczęście być w wielu sprawach z Nim, nie szczędził mi też czasu. Posiadał wiele darów, z których umiejętnie korzystał. Za szczególny dar zjednywania i za wszystko co zrobił dla Ursynowian, za to wszystko jestem mu wdzięczny.

Andrzej Rogiński

Fot. Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author