poniedziałek, 20 maja

Pożegnalny singiel legendy rocka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gdy w ubiegłym roku Grzegorz Markowski zapowiadał rozstanie z PERFECTEM nikt tak naprawdę nie traktował serio tej deklaracji. A już na pewno nie sympatycy zespołu. Mówił wtedy nawet, że jego miejsce w zespole zajmie inny wokalista. Ale koledzy zdecydowali inaczej. Wraz z odejściem Markowskiego swoją działalność kończy również zespół.

Do sieci trafił właśnie ich najnowszy i zarazem ostatni utwór. To znakomita kompozycja Dariusza Kozakiewicza i z pełnym emocji tekstem Bogdana Olewicza o dość enigmatycznym tytule „Głos”. Nagrania zrealizowano w Studio Sebastiana Piekarka oraz w Studio Krzysztofa Włodarczyka w Warszawie. Piosence towarzyszy teledysk.

– Ten świat niezwykły tak, miliony lat orbitą swoją mknie. A to, co początek ma, mieć musi kiedyś także finał. W bezsenną noc podziwiamy jak niepojęta siła steruje ruchem gwiazd. Czy tam jest ktoś, kto jeszcze raz nam szansę da (…) – śpiewa frontman zespołu, Grzegorz Markowski w pożegnalnym utworze.

PERFECT to niewątpliwie legenda polskiej muzyki rockowej. Ich piosenki od momentu debiutu przez wiele lat okupywały czołowe miejsca Krajowych List Przebojów, a płyty sprzedawały się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Wprawdzie skład zespołu zmieniał się co jakiś czas, ale nie miało to wpływu na jego popularność. Już ich pierwsza płyta długogrająca, wydana w 1981 roku przez wytwórnię fonograficzną „Polskie Nagrania”, rozeszła się w nakładzie blisko miliona egzemplarzy (!).

Przed laty zakochałam się w piosence „Nie płacz Ewka”, a potem moje serce skradły „Autobiografia” i „Niewiele mogę ci dać”. Wokalistą zespołu był wtedy Zbigniew Hołdys, współzałożyciel grupy, gitarzysta i autor większości kompozycji. Od tamtej pory z uwagą śledziłam artystyczne poczynania PERFECTU.

Od „narodzin” zespołu minęło 40 lat. Przez polską scenę muzyczną przewinęło się w tym czasie wiele formacji rockowych, niektóre z nich przemknęły jak meteor. PERFECT niezmiennie pozostał najpopularniejszym zespołem w kraju nad Wisłą i zapisał się złotymi głoskami na kartach historii polskiej muzyki. Ich piosenki „odkrywają” i śpiewają już kolejne pokolenia.

Przez ostatnie lata PERFECT występował w składzie: Grzegorz Markowski – vocal, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Jacek Krzaklewski – gitara, Piotr Urbanek – gitara basowa, Piotr Szkudelski – perkusja.

„Trzeba wiedzieć, kiedy zejść ze sceny” – pod takim hasłem odbywa się właśnie pożegnalna trasa koncertowa legendarnej grupy PERFECT. To ostatnia okazja, by zobaczyć muzyków i posłuchać „live” jej charyzmatycznego wokalisty, Grzegorza Markowskiego.

Piosenka „Głos” zostanie wydana na płycie CD jako edycja kolekcjonerska numerowana i trafi do sprzedaży już 14 października w ilości zaledwie 500 egzemplarzy (!). Każda będzie wzbogacona autografami członków zespołu.

Linki do piosenki i teledysku: https://agoramuzyka.ffm.to/PerfectGloshttps://youtu.be/nI17sWM1FMM

Anna Tomasik

Foto: Jacek Rembecki /materiały prasowe Wydawnictwa „Agora”

Udostępnij

About Author