poniedziałek, 20 maja

Wiosenny spacerek do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pandemia dotknęła praktycznie wszystkich obszarów naszego życia i wiele w nas zmieniła. Dużo bardziej zaczęliśmy doceniać jak wielkie znaczenie mają relacje z drugim człowiekiem, możliwość zwykłego codziennego spotkania i rozmowy. Dostrzegliśmy też jak wiele dobrego może dać nam bliski kontakt z naturą. Wielu z nas „odkryło”, że spacer po lesie, pielęgnacja kwiatów czy sadzenie pomidorów i rzodkiewki we własnym ogródku są dużo lepszymi sposobami na relaks niż „wędrówka” po galerii handlowej i „polowanie” na kolejne szpilki czy krawat. Co więcej – zrozumieliśmy, że takie obcowanie z naturą działa kojąco na nasz system nerwowy, a co za tym idzie ma zbawienny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Mieszkańcy południowych dzielnic Warszawy mają to szczęście, że okolica obfituje w miejsca, gdzie można nie tylko w przyjemny, ale i bardzo ciekawy sposób spędzić czas na łonie natury. Jednym z takich miejscem jest niewątpliwie Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Tutaj nie tylko możemy się zrelaksować spacerując na świeżym powietrzu, ale możemy również bardzo poszerzyć naszą wiedzę na temat świata przyrody, nauczyć się sadzić różne rośliny, oglądnąć wystawy fotografii czy posłuchać muzyki Chopina.

Zgodnie z uchwałą Prezydium Polskiej Akademii Nauk z dnia 4 grudnia 1995 roku, głównym przedmiotem działania Ogrodu Botanicznego PAN jest prowadzenie badań naukowych w zakresie botaniki doświadczalnej i stosowanej, biotechnologii i genetyki roślin, ekologii stosowanej, szeroko pojętej ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, ochrony środowiska oraz popularyzacji wiedzy przyrodniczej. Pracownicy naukowi ogrodu tworzą i pielęgnują kolekcje różnych roślin, np. flory polskiej, roślin drzewiastych czy egzotycznych. Ponadto realizując misję ogrodu, kadra naukowa pozyskuje nasiona z innych placówek badawczych na całym świecie i buduje własny bank nasion. W ogrodzie prowadzone są badania w zakresie biologicznych podstaw ochrony bioróżnorodności na poziomie genetycznym, populacyjnym, gatunkowym i ekosystemowym. Bada się optymalne warunki, np. glebowe, optymalne kombinacje nasadzeń w jednej lokalizacji różnych typów roślin, pozwalające zachować jak największą ich różnorodność w przyrodzie. Drugim ważnym obszarem działań jest prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie nauk przyrodniczych, ekologii i ochrony środowiska. Zadanie to jest realizowane poprzez udostępnianie ogrodu do zwiedzania i rekreacji. Kadra naukowa placówki regularnie organizuje dla odwiedzających ogród gości, między innymi, spacery tematyczne po różnych kolekcjach roślin, plenerowe wystawy fotograficzne, malarskie i rzeźby oraz liczne wydarzenia i warsztaty o tematyce przyrodniczej, ogrodniczej i ekologicznej.

W okresie pandemii obowiązują, oczywiście, limity osób, ale biorąc pod uwagę ogromną powierzchnię ogrodu, odwiedzający go goście raczej tego nie odczują. Pod warunkiem zachowania odpowiedniej odległości od innych osób na terenie ogrodu można poruszać się bez maseczek. Zasłanianie ust i nosa jest natomiast obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych i pawilonach – na przykład w oranżerii czy we wnętrzach Dworku Fangora. Informacje o organizowanych przez placówkę wydarzeniach można znaleźć na stronie www.ogrod-powsin.pl oraz na fan page’u ogrodu na Facebooku. W zdecydowanej większości przypadków sam bilet wstępu lub karnet (roczny, 6-miesięczny lub seniora) upoważnia do udziału w dodatkowych atrakcjach. Dotyczy to spacerów tematycznych, wystaw fotografii, imprez typu „Dzień Jabłoni”(28 września) czy „Rozalia” (festiwal róż w okresie ich największego kwitnienia). Oczywiście, aby wziąć udział w tego typu dodatkowych atrakcjach, należy się wcześniej zapisać, w szczególności teraz w dobie pandemii, gdyż w zależności od typu wydarzenia ustalana jest maksymalna liczba osób, które mogą w nim wziąć udział.

Począwszy od dnia 1 kwietnia ogród jest czynny codziennie w godzinach od 9 do 19, oranżeria do godziny 18:30, a Botanica Cafe, czyli bistro mieszczące się na terenie placówki, do godziny 18. Kasy ogrodu czynne są do godziny 18. Od 1 kwietnia otwarte zostało już również drugie wejście, czyli wejście leśne – od strony Parku Kultury w Powsinie. Wejście główne do ogrodu mieści się przy ulicy Prawdziwka.

Najbliższym wydarzeniem odbywającym się w ogrodzie będą warsztaty „Rozmnażamy kwiaty doniczkowe”, organizowane w dniu 9 kwietnia o godzinie 17 dla osób posiadających karnety placówki oraz w dniu 10 kwietnia o godzinie 15 dla pozostałych gości. W oba dni zajęcia będą odbywały się w Oranżerii (budynek „K” na planie Ogrodu), a poprowadzi je ekspert specjalizujący się w tematyce roślin ozdobnych. Prowadzący warsztaty wytłumaczy dlaczego powinno się przesadzać rośliny oraz w jaki sposób prawidłowo je podlewać i pielęgnować. Uczestnicy zajęć będą mieli również okazję dowiedzieć się jak rozmnażają się rośliny takie jak monstera, zielistka czy paproć. Po części teoretycznej przyjdzie i czas na praktykę. Goście pod okiem eksperta będą przesadzali rośliny doniczkowe. Organizator zapewnia wszystkim uczestnikom warsztatów rękawiczki, podłoże oraz ewentualnie plastikowe doniczki, ale każdy kto będzie chciał praktykować przesadzanie powinien przynieść swoją roślinę. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią maksymalna liczba osób w grupie warsztatowej wynosi 6.

Kolejnym planowanym wydarzeniem jest odbywający się już od kilku lat festiwal róż, zwany „Rozalia”. Festiwal odbywa się co roku w okresie największego kwitnienia tych przepięknych kwiatów, czyli pod koniec maja. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kolekcja róż powsińskiego ogrodu botanicznego pod względem liczby odmian jest największą w Polsce i jedną z największych w całej Europie. Ogród może się poszczycić ponad tysiącem odmian na ponad dziesięciu tysiącach krzewów. Zwykle podczas „Rozalii” organizowane są wykłady i prelekcje poświęcone tematyce róż. Odbywa się również gra terenowa polegająca na poszukiwaniu przez jej uczestników określonych odmian róż na terenie placówki.

Do rozpoczęcia kwitnięcia róż pozostało jeszcze trochę czasu, ale póki co już podziwiać można nie mniej piękne fioletowe i szafranowe krokusy, które właśnie zakwitły i zapraszają wszystkich na wiosenny relaksujący spacer po powsińskim ogrodzie botanicznym.

Katarzyna Nowińska

Fot. Jarosław Deluga

 

Udostępnij

About Author