sobota, 2 grudnia

Obejrzyj koncert Jazz Band Młynarski – Masecki

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

8 kwietnia 2021 r. o godz. 20.00 można obejrzeć i wysłuchać koncert on-line zespołu Jazz Band Młynarski Masecki. Zarówno wykonawcy koncertu, jak i termin nie są przypadkowe, gdyż tego dnia obchodzimy 105. rocznicę przyłączenia Mokotowa do Warszawy. Repertuar koncertu oparty będzie na muzyce, która powstawała w międzywojennym okresie kształtowania się stołeczności dzielnicy. Na koncert zapraszają Rafał Miastowski – burmistrz Mokotowa i Miłosz Górecki n- przewodniczący Rady Dzielnicy Mokotów.

Jak doszło do włączenia Mokotowa do Warszawy

 5 listopada 1916 r. władze niemieckie i austro-węgierskie wydały proklamację, w wyniku konferencji w Pszczynie, zawierającą obietnicę powstania Królestwa Polskiego. W akcie tym nie sprecyzowano granic a status wyrażało słowo „samodzielne” zamiast Niepodległe”. Zaborcom zależało na pozyskaniu Polaków do ich armii. Podpisy pod tym aktem złożyli: gen. Karl Kuk, generalny gubernator austro-węgierski, rezydujący w Lublinie, i gen. Hans Hartwig von Beseler, generalny gubernator Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego. Hans Hartwig von Beseler jesienią 1915 r. ustanowił w Warszawie polskojęzyczne uczelnie, tj. Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską. 8 kwietnia 1916 r. podpisał rozporządzenie o przyłączeniu z dniem 1 kwietnia 1916 r. do Warszawy 82,1 km² terenów na przedmieściach. Mokotów znalazł się więc formalnie w obszarze miasta Warszawy. Rozporządzenie zawierało słowa „Z dniem 1 kwietnia 1916 r. zostają przyłączone do Warszawskiej gminy miejskiej: z gminy Wilanów miejscowości Czerniaków i Siekierki, cała gmina Mokotów…”

Zaproszenie

– Historia Mokotowa to historia miejsca, która łączy ludzi przez pokolenia, pozwala im się rozwijać i doceniać urokliwość i wyjątkowość tej części stolicy. – stwierdził Rafał Miastowski, burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy – W przeszłości dzielnica była swoistym zagłębiem rozrywkowo-rekreacyjnym Warszawy, obecnie, w czasach pandemii, trudno osobiście uczestniczyć w wydarzeniach. Chcemy więc podtrzymać te kulturalne tradycje Mokotowa dlatego organizujemy wirtualny koncert jazzowy muzyków Młynarski, Masecki, na który serdecznie zapraszam.

Gdzie oglądać koncert

Transmisja on-line z koncertu Jazz Bandu Młynarski – Masecki,  granego „na żywo” na scenie Domu Kultury KADR będzie bezpłatnie dostępna na  profilu Urzędu Dzielnicy Mokotów facebook.com/UDMokotow, kanale Youtube Urzędu Dzielnicy Mokotów oraz Domu Kultury Kadr. Link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/174832634472233

Usłyszymy między innymi współczesne, ale doskonale oddające ducha i klimat tamtych czasów, aranżacje przebojów królujących na scenach warszawskich kabaretów w latach 20. i 30. „Żebyś ty wiedziała (Jak mi się chce)”, „Abram, ja ci zagram”, „Warszawo, moja Warszawo”, „I zawsze czegoś będzie Ci brak”. Muzykę i słowa do tych szlagierów stworzyli najsłynniejsi w tamtym okresie polscy kompozytorzy i tekściarze Henryk Wars, Alfred Melodyst, Zygmunt Karasiński, Andrzej Włast, Julin Tuwim i Marian Hemar.

Wykonawcy koncertu

Jazz Band Młynarski – Masecki to jeden z najpopularniejszych zespołów grających przedwojenny polski jazz. Wybitny pianista Marcin Masecki wraz z Janem Emilem Młynarskim odwołują się do wspaniałej tradycji polskich tanecznych orkiestr jazzowych okresu międzywojennego, wzbogacając je o nowoczesne aranżacje. W repertuarze Jazz Bandu znajdują się m.in. utwory swingowe i wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli niegdyś na całym świecie. Inspiracją dla muzyków są artystyczne dokonania Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Zygmunta Karasińskiego – genialnego kompozytora rozrywkowego Polski przed i powojennej oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. W listopadzie 2017 ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana „Noc w wielkim mieście”, promowana przez singel  i teledysk „Abduł Bey” nagrodzony nominacją do nagrody Fryderyka 2018. W listopadzie 2019 r. premierę miał drugi krążek zespołu „Płyta z zadrą w sercu”.

Udostępnij

About Author