poniedziałek, 20 maja

Roszada we władzach Ochoty. Nowy burmistrz wybrany

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marcin Kalicki

Sławomir Umiński po pięciu miesiącach od objęcia stanowiska burmistrza Ochoty zrezygnował z pełnionej funkcji. Nowym włodarzem dzielnicy została dobrze znana mieszkańcom Dorota Stegienka.

W ubiegłym roku doszło do dużych przetasowań w ochockim ratuszu. Rządzący w dzielnicy Koalicja Obywatelska i stowarzyszenie Ochocianie stracili większość, kiedy to dwie radne KO – Anna Furmańska i Cecylia Aleksandrowicz postanowiły dołączyć do klubu Zawsze z Ochotą. Dzięki temu większość w dwudziestotrzyosobowej radzie zyskało Prawo i Sprawiedliwość (sześciu rajców) oraz wspomniany już klub radnych Zawsze z Ochotą (również sześciu radnych). W grudniu ubiegłego roku odwołano przewodniczącą Sylwię Mróz (KO), zaś w kwietniu tego roku po sześciu latach urzędowania fotel burmistrza straciła Katarzyna Łęgiewicz (KO).

Burmistrzem wówczas został wybrany dzielnicowy radny z Bielan Sławomir Umiński, a skład Zarządu uzupełnili radna Dorota Stegienka oraz były wiceburmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki. Po pięciu miesiącach i zaprzysiężeniu nowej radnej Ireny Parzych nastąpiła roszada. W środę, 29 września burmistrz Umiński zrezygnował z piastowanej funkcji. Nowy – stary Zarząd Dzielnicy radni wybrali na poniedziałkowej sesji. Zmiana dotyczyła nie personaliów, a jedynie stanowisk. Burmistrzem została Dorota Stegienka, a jej zastępcami Sławomir Umiński i Grzegorz Wysocki.

Nowa burmistrz Dzielnicy jest mieszkanką Ochoty od urodzenia, uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 97 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie na kierunku Pedagogiki – Edukacji dla Bezpieczeństwa. Obecnie studiuje na kierunku Pedagog – Manager w sektorze edukacyjnym i pokrewnych zawodach społecznych. Dorota Stegienka radną została w 2014 roku. Podczas swojej pierwszej kadencji pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności. W 2018 roku zdobyła mandat z ramienia Ochockiej Wspólnoty Samorządowej. Będzie nadzorowała działalność: Wydziału Administracyjno-Gospodarczego, Wydziału Działalności Gospodarczej i Zezwoleń, Wydziału Kultury, Wydziału Obsługi Mieszkańców, Wydziału Prawnego, Wydziału Zasobów Lokalowych oraz Zespołu Sportu i Rekreacji.

Uzupełnienie od redakcji „Południe”: Rezygnacja burmistrza Sławomira Umińskiego nie jest niespodzianką. Koalicjanci – Zawsze z Ochotą oraz PiS już wiosną ustalili, że stanowisko burmistrza dzielnicy obejmie reprezentant klubu radnych Zawsze z Ochotą. Ze względów proceduralnych podczas kwietniowych wyborów zarządu dzielnicy nie było to możliwe, ponieważ Dorota Stegienka nie mogła brać udziału w głosowaniu, a nowa radna w jej miejsce – Irena Parzych, została zaprzysiężona na jednej z kolejnych sesji Rady Dzielnicy.

Udostępnij

About Author