poniedziałek, 20 maja

Z mojego okna. Zbiórka dla Ukraińców

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Andrzej Rogiński Zbiórka dla Ukraińców

Sobota, 19 lutego 2022

Wieje bardzo silny wiatr. Słychać łopotanie na dachu naszego bloku. Widzę powiewające blachy. To opaski naszego bloku. Wysyłam email do członków Komitetu Domowego: „Zostały zerwane opaski z dachu: dwie nad ścianą szczytową klatki I i jedna po wschodniej stronie klatki V. Powiadomiłem panią prezes Bocianowską. Wysłała ekipę. Trzeba ogrodzić taśmami by ludzie nie przechodzili do naszego śmietnika bo mogą spaść następne opaski, a słychać ich więc i widać, że na dachu powiewają. Proszę przestrzec sąsiadów.”

Pojawiła się ekipa pod postacią Pana Jarka, który sprząta naszą posesję. Zebrał 6 opasek, które spadły z dachu i schował je. Wymiary metalowych opasek: 2 m długości, ok. 40 cm szerokości. Nieco ponad rok temu został naprawiony dach.

Czwartek, 24 lutego

Armia rosyjska napadła na Ukrainę.

Piątek, 25 lutego

Telefon od sąsiada: Wyjrzyj przez okno. Spadła rakieta. Na Placu Wielkiej Przygody czyli na prywatnym nieużytku pali się trawa. Plama ognia rozszerza się. Podchodzi do niej mężczyzna. Robi zdjęcia telefonem. Pojawia się dym. Kilku chłopców wchodzi przez wał i obserwuje. Jeden z nich i mężczyzna, który fotografował, gaszą pożar. Sąsiad mówi o przyczynie: Mężczyzna z czarnym psem rzucił niedopałek papierosa. Trwa się zajęła. Popatrzył i odszedł.

Sobota, 26 lutego

Twitt od burmistrza Ursynowa: Robert Kempa@RobertKempa75❗🙏 Na prośbę miasta Kijów 🇺🇦 Warszawa organizuje jutro zbiórkę darów. Wszystkich chętnych mieszkańców Ursynowa zapraszam jutro (niedziela) w godz. 7.00-12.00 do Urzędu Dzielnicy Ursynów sala 136

Niedziela, 27 lutego

Rano otwieram komputer: „Elonie Musku, w czasie gdy próbujesz skolonizować Marsa – Rosja usiłuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem lądują w kosmosie – rosyjskie rakiety atakują ukraińską ludność cywilną! Prosimy cię o dostarczenie Ukrainie stacji Starlink i przemówienie do rozsądku Rosjan, by zaprzestali tych działań” – zwrócił się Mychajło Fedorow, wicepremier, minister transformacji cyfrowej  do właściciela firmy SpaceX.

Twitt udostępniło oficjalnie twitterowe konto rządu Ukrainy. „Drogi Elonie Musku, Ukraina potrzebuje twojego wsparcia” – zaapelowano. „Twoja postawa i twoje działania mają znaczenie” – podkreślono.

Dziesięć godzin później miliarder odpowiedział na to wezwanie. „Usługa Starlink jest już aktywna w Ukrainie. Więcej terminali w drodze” – napisał właściciel SpaceX. Wkrótce potem ukraiński rząd odpisał mu, że dziękuje i docenia ten gest.

Niedziela, 27 lutego Ursynów

W holu Urzędu Dzielnicy Ursynów długa kolejka ursynowian. Przynieśli wodę w butelkach, papierowe ręczniki, słodycze, puszki z mielonką, gulaszem … Kolejno podchodzą do stołów, na które wykładają produkty. Odbierają pracownicy Urzędu i wolontariusze, w tym kilku radnych. Przeglądają towar, część pakują do kartonów, część przyjmują razem z torbami. Następnie szybko odnoszą na koniec sali obsługi mieszkańców. Ustawiają na podłodze i wracają do stołów. Aktywny jest burmistrz Robert Kempa. Przy wejściu od strony parkingu widać górę butelek z wodą. Część produktów już odjechała busami.

Niedziela, 27 lutego Mokotów

Działa dziewięć punktów odbioru produktów dla Ukraińców. Sporo mieszkańców oddaje produkty spożywcze i higieniczne. Odbierają pracownicy i wolontariusze. Burmistrz Rafał Miastowski nie próżnuje. Pod Urząd przy ul. Rakowieckiej podjechał autobus miejski. Kartony zapełnione darami przechodzą z rąk do rąk. Wreszcie autobus załadowany nieomal pod sufit. Odjeżdża. Mieszkańcy oferują własny transport.

„Jesteśmy dumni z mieszkańców. Brakuje nam już kartonów do pakowania.” – mówi Monika Chrobak-Budzińska z Urzędu Dzielnicy Mokotów.

Jeden z punktów został zorganizowany w Bibliotece Multimedialnej przy ul. Tynieckiej. Kierowniczka Ola Mostowska z pracownikami odbierają konserwy, pampersy, suchy prowiant, produkty higieniczne, produkty dla dzieci. Dołączyła czytelniczka, pani Kamila i pomagała w pakowaniu produktów. Zabrakło kartonów i taśmy do klejenia, ale czytelnicy przynieśli tyle, że można było zapakować dary. Wszystko jest sprawnie segregowane. Zebrano tyle, że będzie można załadować dwa busy. Mieszkańcy dopytują kiedy będzie kolejna akcja. Dzisiaj sklepy są zamknięte. Mieszkańcy kupują w Żabce o Carrefourze.

Fot. Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author