poniedziałek, 15 lipca

W obliczu wroga jedność polityków miasta

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Rada m.st. Warszawy stanowczo potępia zbrodniczą agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Ten nieuzasadniony, barbarzyński atak łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego i uderza z całą brutalnością w ludność cywilną. Ostrzeliwane są budynki mieszkalne, szpitale, przedszkola, giną bezbronni ludzie.” Tak brzmią pierwsze słowa jednomyślnego Stanowiska Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 3 marca 2022 r. w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy przedstawił informację o tym co robi samorząd Warszawy w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. Podziękował wszystkim, którzy pomagają: mieszkańcom, organizacjom pozarządowym oraz urzędnikom miasta, którzy pracują nawet nocą. Mówił o punktach informacyjnych, centrum w Arenie Ursynów, transporcie, ochronie zdrowia. Wspomniał m.in. o przygotowaniu 16 oddziałów w szkołach by przyjąć ukraińskich uczniów, możliwości zatrudnienia studentów jako nauczycieli.

Samorząd Warszawy wraz z mieszkańcami miejskiej wspólnoty znaleźli się  na pierwszej linii pomocy.

Z przyjemnością słuchałem wystąpień przewodniczących klubów radnych PO i PiS. Wreszcie mówili jednym głosem. Potępienie agresora, sprzyjanie uchodźcom łączyły wszystkich. Rada przyjęła uchwałę o zakończeniu współpracy z Moskwą, Sankt Petersburgiem, Groznym i Niżnym Nowgorodem. Najważniejsze jednak było Stanowisko Rady w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Poniżej zamieszczamy pełny tekst Stanowiska.

aro

STANOWISKO NR 42 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY z 3 marca 2022 r. w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

Rada m.st. Warszawy stanowczo potępia zbrodniczą agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Ten nieuzasadniony, barbarzyński atak łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego i uderza z całą brutalnością w ludność cywilną. Ostrzeliwane są budynki mieszkalne, szpitale, przedszkola, giną bezbronni ludzie.

Ukraina stawia opór. Determinacja i odwaga Ukraińców w walce o swoją wolność i przyszłość – o demokratyczne, suwerenne państwo i jego prozachodnie ambicje – zasługuje na najwyższy szacunek i bezwarunkowe wsparcie.

Atak na wolną i suwerenną Ukrainę to także atak na bezpieczeństwo Polski oraz jej sojuszników zrzeszonych w Unii Europejskiej oraz NATO. To także agresja wymierzona w fundamenty demokratycznego porządku w Europie. W międzynarodowych strukturach demokratycznej wspólnoty nie może być zgody na jakąkolwiek formę współpracy z rosyjskim agresorem. Nie ma i nie będzie przyzwolenia na bezpodstawnie wywołaną wojnę.

Rada m.st. Warszawy czując się częścią tej wspólnoty wypowiada dziś umowy partnerstwa z Moskwą, Sankt Petersburgiem, Smoleńskiem, Niżnym Nowogrodem oraz Groznym, traktując władze tych miast jako część przestępczej administracji Putina. Jednocześnie wyrażamy podziw i wsparcie dla wszystkich Rosjan, którzy na ulicach swoich miast protestują przeciwko agresji na Ukrainę lub w inny sposób przeciwstawiają się tej zbrodniczej napaści. Zwracamy się z apelem o podjęcie podobnych działań do wszystkich stolic wolnej Europy.

Niedawno minęła 28. rocznica podpisania między Warszawą a Kijowem umowy o przyjaźni i współpracy. Czas rosyjskiej agresji zobowiązuje nas, aby partnerstwo zawiązane pomiędzy obydwoma miastami miało jak najbardziej realny wymiar. Jako Rada wyrażamy gotowość do podjęcia kroków mających na celu finansowe wsparcie mieszkanek i mieszkańców Kijowa, a także wysiłków odbudowy stolicy Ukrainy niezwłocznie po zakończeniu trwającej rosyjskiej agresji. Liczymy, że podobne działania wobec miast i miejscowości w Ukrainie podejmą też samorządy w całej Unii Europejskiej.

Rada m.st. Warszawy wspiera działania Prezydenta m.st Warszawy oraz zarządów dzielnic na rzecz obywatelek i obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed rosyjską agresją są zmuszeni do opuszczenia swoich domów i szukania bezpiecznego schronienia w naszym mieście. Dziękujemy warszawiankom i warszawiakom, instytucjom, podmiotom prywatnym i wszystkim ludziom dobrej woli za natychmiastowe przyłączenie się do akcji pomocowych i wszelkie ofiarowane wsparcie.

Wojna trwa. Solidarność i realna pomoc dla walczącej Ukrainy i uchodźców wojennych jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale również potrzebą serca. Dziś tysiące mieszkańców stolicy mobilizuje się, by wspierać potrzebujących. Dla naszego Miasta najważniejszym zadaniem na nadchodzące dni, tygodnie i miesiące jest stworzyć szukającym u nas bezpieczeństwa uchodźcom – tu na miejscu – drugi dom.

Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy ( – ) Ewa Malinowska-Grupińska

Udostępnij

About Author