poniedziałek, 4 grudnia

Z mojego okna. Odcinek 3

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

8 marca. Na Mokotowie funkcjonuje: Punkt informacyjny w Urzędzie Dzielnicy Mokotów przy ul. Rakowieckiej 25/27, czynny w godzinach pracy urzędu, tel. 22 325 45 75. Punkt udziela informacji w zakresie pobytu uchodźców z Ukrainy, którzy zostali przyjęci do mieszkań i domów, porad dotyczących kwestii administracyjnych, możliwości uzyskania wsparcia rzeczowego, pomocy medycznej, edukacji i innych kwestii organizacyjnych. Punkt zbiórki w Domu Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32. Punkt czynny jest cały tydzień w godz. 11.00 -18.00. Funkcjonuje też Punkt pobytowy, w którym osoby uchodźcze zostają zaopiekowanie, otrzymują nocleg i schronienie.

Urząd Dzielnicy Mokotów ustawił ławki przy ukraińskiej placówce dyplomatycznej. Wielu ludzi gromadzi się przy Konsulacie Ambasady Ukrainy na ul. Malczewskiego. Osoby czekające pod ambasadą to nie tylko uchodźcy ale też obywatele przedłużający pobyt w Polsce lub załatwiający formalności. Aby ułatwić im czas oczekiwania mieszkańcy spontanicznie organizują pomoc a Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy, we współpracy z Zarządem Zieleni, ustawił 8 ławek oraz kosze na śmieci.

 Mokotowskie domy kultury w geście solidarności z naszym wschodnim sąsiadem organizują koncerty. Dochód z biletów przeznaczony będzie na pomoc dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Koncerty dla dzieci z Ukrainy, niedziela, 13 marca, Centrum Łowicka: 10:00 Muzyka Mówi / Aleksandra Resztik + Piotr Latoszyński; 13:00 Projekt Muzyka / Music Place // Aga Zaryan + Michał Tokaj; 16:00 Agnieszka Wilczyńska + Andrzej Jagodziński / Nika Lubowicz. Bilety w cenie 50 zł – rodzic i 25 zł – dziecko. Zebrane środki w całości zostaną przekazane na pomoc dzieciom z domów dziecka w Ukrainie, organizowaną przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Zakup biletów: bityl.pl/DVxB4 . 11 marca Dom Kultury Kadr zorganizował koncert.

 Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów nadal poszukuje osób chętnych do wolontariatu najlepiej ze znajomością języka ukraińskiego, rosyjskiego, angielskiego do wsparcia cudzoziemców, uchodźców przyjeżdżających do Polski. Szczegółowych informacji udzielają koordynatorzy wolontariatu w Dziale Pomocy Specjalistycznej OPS Mokotów, tel. 517 207 356 lub 517 207 377, mail wolontariat@opsmokotow.pl

 9 marca. W budynku Urzędu Dzielnicy Ursynów został otwarty punkt „Internet Work CAFE (Ukraine)” dedykowany uchodźcom z Ukrainy. Punkt działa w godzinach 8.00 – 16.00. To miejsce, w którym mogą uporządkować swoje sprawy związane z szeroko pojętą pracą. Dostęp do komputera z drukarką pozwala na przygotowanie CV lub dokumentów niezbędnych do podjęcia pracy, a także znalezienie niezbędnych informacji i ofert zatrudnienia. Możliwość skorzystania z WiFi przy pomocy własnego laptopa umożliwi świadczenie np. pracy zdalnej. W godz. 8.00 – 16.00.

9 marca zarejestrowano przyjazd 13 pociągów i 83 autokarów pełnych uchodźców – to łącznie około 20.000 osób. Wojciech Matyjasiak oszacował, że „transportem prywatnym mogło tego dnia przyjechać do Warszawy kolejne 10.000 uchodźców, z czego większość została ściągnięta przez rodziny i znajomych. Gdy chodzi o pociągi – na Dworcu Centralnym na peronie 4 z pociągu wysiada zwykle około 1.200 uchodźców. Autokary w większości są kierowane na Dw. Zachodni, gdzie jest główny dworzec komunikacji dalekobieżnej. W rejonach tych dworców, jak również przy Dw. Wschodnim, jest pełno uchodźców, którzy zastanawiają się, co robić dalej. Z dnia na dzień Warszawa staje się coraz bardziej zakorkowana – żeby przejechać samochodem albo autobusem miejskim przez taki rejon w ciągu dnia, albo się z niego wydostać, trzeba szukać dłuższej drogi.”

10 marca. Dziennikarze szacują, że 10 % mieszkańców Warszawy stanowią uchodźcy z Ukrainy. Uchodźcy l w większości trafiają do mieszkań prywatnych, część jest codziennie kierowana do miejsc noclegowych – dzisiaj skierowano tam ok. 2.500 uchodźców.

10 marca. Wiceprezydent USA, Kamala Harris podczas konferencji prasowej w Warszawie stwierdziła m.in., że „Świat obserwuje Polskę, przywódców Polski i ludzi tu mieszkających; dziękuję Polakom za niesamowite akty hojności i dobra.” Nawiązując do wsparcia udzielanego przez Polaków uchodźcom z Ukrainy po rosyjskiej agresji na ten kraj, Harris powiedziała: „widzieliśmy patrząc na obrazy w telewizji, na zdjęcia, zwykłych ludzi, którzy wykonują coś niesamowitego zapewniając wsparcie dla osób, które są dla nich obce”.

10 marca. Uchodźcy znajdują się w blisko 20 samorządowych placówkach noclegowych w Warszawie (to głównie miejskie i dzielnicowe Ośrodki Sportu i Rekreacji), jak również w hali Torwar oraz w ogromnej hali targowej PTAK w rejonie Nadarzyna, gdzie wojewoda dostarczył 7.000 łóżek. Liczba osiągnęła 9.000 osób.

10 marca. Wolontariusze z hali Torwar na próżno oczekiwali pomocy od Wojewody. Informowali, że początkowo nie chciał on niczego, poza łóżkami, dla uchodźców organizować i wszystko zwalił na barki i portfele wolontariuszy. Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki zorganizował wieczorem konferencję prasową przed Torwarem, podczas której twierdził, że wszystko jest w najlepszym porządku. Później zwolnił kobietę, która powiedziała o oczekiwaniach pomocy z funkcji szefowej wolontariuszy.

11 marca. Miejskie szacunki wskazują, że przez polską stolicę przejechało ponad 320 tys. osób, a zostało tu nawet 230 tysięcy.

11 marca. Msze święte w języku ukraińskim mają się odbywać: na Mokotowie w kościele NMP Matki Kościoła przy ul. Domaniewskiej 2, u zbiegu z al. Niepodległości dojście ze stacji metra Wilanowska w niedziele godz. 8:00, 10:00, 12:00; na Ursynowie w rycie łacińskim w niedziele o 9:00 w kościele św. Tomasza Apostoła przy ul. Dereniowej 12 u zbiegu z ul. Indiri Gandhi, dojście od stacji metra Imielin ze stacji metra Imielin.

11 marca. Ponad 10 mln złotych. Tyle udało się zebrać na oficjalnej zbiórce portalu crowdfundingowego Pomagam.pl w ciągu 2 tygodni. Wpłaty napływają z całego świata. Zbiórkę wsparło do tej pory ponad 80 tys. podmiotów, w tym osoby prywatne oraz firmy. Sercem zbiórki stała się stolica – aż co piąta wpłata została wykonana przez warszawiaka. Fundusze zebrane w serwisie Pomagam.pl zostały przeznaczone na zakup leków i środków medycznych dla Szpitala Weteranów Weteranów Wojny w Berdyczowie. W najbliższych dniach “Nasz wybór” wyśle 1500 apteczek taktycznych do Ukrainy, a we współpracy z Fundacją Rodu Szeptyckich zakupi 4 karetki z pełnym wyposażeniem.

Wciąż można dołączyć do akcji „Firmy dla Ukrainy” i założyć własną wirtualną puszkę. Szczegóły na stronie: pomagam.pl/firmydlaukrainy.

aro

Na zdjęciu: Dary pojadą do szpitala w Berdyczowie

Udostępnij

About Author