Las Kabacki kupił dla miasta Stefan Starzyński. W II połowie XIX w. powstała leśniczówka. Znajduje się ona przy ul. Rydzowej. Przez 130 lat mieszkali w nim leśnicy, którzy sprawowali opiekę nad drzewostanem tego Lasu. Z początkiem 2022 r. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta przystąpił do remontu obiektu. Prace prowadzone są z zachowaniem specyfiki obiektu i jego zabytkowego charakteru, nad czym czuwa m.in. Stołeczny Konserwator Zabytków.
Gotowe i zaizolowane są już fundamenty budynku. Częściowo wykorzystano w nich stare cegły z widoczną sygnaturą cegielni. Zakończyły się też prace przy konstrukcji ścian zewnętrznych, w których zachowano część starych bali. Elementy starej stolarki okiennej i drzwiowej zostały zdemontowane i przejdą konserwację. Zabezpieczono też zabytkowe wyposażenie leśniczówki. Po zakończeniu prac będzie ono wyeksponowane w odnowionym wnętrzu.
Obecnie trwa wymiana pokrycia dachowego. Dotychczasowe pokrycie z eternitu zostanie zastąpione gontem modrzewiowym. Taki sam gont pojawi się na dachu werandy.
Zmiany pojawią się także wokół budynku. Na otaczającym leśniczówkę terenie o powierzchni 2500 mkw. odtworzone zostaną ciągi piesze, wypielęgnowana zieleń i powstanie nowe ogrodzenie.
Leśniczówkę wzniesiono w konstrukcji zrębowej i przykryto dachem naczółkowym. Obiekt zachował w dużej części oryginalną konstrukcję, układ i wyposażenie, takie jak: drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny oraz drewniane posadzki. W budynku znajdują się także oryginalne tynki wapienne kładzione na trzcinie. Powierzchnia użytkowa parteru to około 130 mkw., powierzchnia poddasza to kolejne 75 mkw.
Po zakończeniu prac leśniczówka zostanie włączona do sąsiedniego Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa. Inwestycja ma być gotowa w wakacje 2023 r. Jej koszt to około 2 mln zł.
Fot. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta