9 lutego ursynowskie Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Stokłosy zorganizowało zebranie mieszkańców, podczas którego zaprezentowało projekt postulatów do przyszłych radnych. Postulaty te uzyskały pełne poparcie zebranych. Tym samym stało się programem wyborczym tego Stowarzyszenia.
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa STOKŁOSY skupia ponad 5600 członów zamieszkałych 4250 mieszkaniach. Dzierżawi ona nieruchomości, na których stoją budynki mieszkalne. Spółdzielcy od wielu lat czekają na ustanowienie użytkowania wieczystego by w następnej kolejności uzyskać własność. Cena rynkowa mieszkania na gruncie, gdzie obowiązuje dzierżawa trzyletnia, jest niższa o ponad 15 % o ceny mieszkania własnościowego. Banki nie udziela kredytu pod mieszkanie, które nie jest własnościowe a Spółdzielnia nie może gospodarować bo albo trzeba pytać gminę o zgodę albo niczego nie można zrobić. Radni powinni sprzyjać spółdzielcom. Procedury przekształcania stanu prawnego gruntów przedłużają się. A radni niczego w tej sprawie nie zrobili.
Mieszkańcy chcieli odpowiadających im zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Nie byli zadowoleni z planu „Na północ od Ciszewskiego”.
Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Stokłosy współtutworzyło, z trzema innymi obywatelskimi stowarzyszeniami, Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Mieszkańców Projekt Ursynów Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa. Spółdzielcy ze Stokłosów odżegnują się od haseł populistycznych, oczekują konkretnych działań samorządu Dzielnicy Ursynów. Opowiadają się za stworzeniem mechanizmu współpracy samorządu terytorialnego z samorządem spółdzielczym. Ursynów jest dzielnicą spółdzielców, a więc im powinna służyć Rada Dzielnicy.
Na zdjęciu Plan Wielkiej Przygody wewnątrz osiedla. Oby stał się parkiem bez asfaltu i bez betonu.
Postulaty mieszkańców Stokłosów
NA SWOIM
1.Przyspieszenie prac urzędników dla zakończenia przekształcenia dzierżawy nieruchomości w użytkowanie wieczyste, a w dalszej kolejności we własność.
- Uchwalenie miejscowego mikro-planu zagospodarowania przestrzennego, aby usunąć błędy w już przyjętych planach.
BEZPIECZEŃSTWO
- Doprowadzenie do tego, by przejście podziemne pod ul. Jastrzębowskiego między sklepem ALDI a ul. Zamiany uzyskało miejski standard, by było bezpieczne, dobrze oświetlone i czyste. Nie chcemy potykać się o nierówności, brnąć w kałużach, dość śmietniska.
- Usunięcie zabudowy wewnątrz przejścia podziemnego między ul. Koncertową a Doliną Służewiecką.
- Doprowadzenie do bezpiecznego poruszania się pieszych w rejonie przedszkola, obu budynków zespołu szkół i obiektów sportowych w rejonie ul. Koncertowej. Poprawić bezpieczeństwo pieszych w rejonie Szkoły Podstawowej nr 319 przy ul. ZWM.
- Wybudowanie wind po północno-wschodniej stronie stacji metra Stokłosy i Ursynów. Dlaczego matki mają nosić na rękach wózki z dziećmi?
- Zainstalowanie daszków nad wejściami do stacji metra Stokłosy i Ursynów. Listwy poślizgowe zmienić na nie poślizgowe.
RÓWNOŚĆ WOBEC PRAWA
- Zwiększenie finansowania przez organy samorządowe spółdzielczego Domu Kultury Stokłosy. Mieszkańcy Stokłosów są obywatelami Warszawy i płacą podatki.
- Doprowadzenie do zmiany zasad budżetu obywatelskiego, by umożliwiały realizację projektów w zasobach spółdzielczych.
PRZYRODA
- Udostępnienie mieszkańcom osiedla nieużywanego ogrodu przy siedzibie biura SPZOZ Warszawa-Ursynów przy ul. Zamiany 13. Wystarczy wstawić furtkę i ławki.
- Stworzenie parku linearnego na trasie od wyjścia ze stacji metra Stokłosy – wzdłuż ul. Zamiany – ul. B. Bartoka do przejścia podziemnego. To ochrona zieleni i ciszy.
- Wybudowanie naturalnego parku Plac Wielkiej Przygody pozbawionego betonozy.
- Przygotowanie przez Burmistrza Ursynowa raportu o stanie przyrody na obszarze osiedla Stokłosy.