sobota, 2 grudnia

Szpital Pediatryczny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Duży i nowoczesny. Taki ma być nowy szpital dla dzieci, który zostanie otworzony przed 25 października. Zlokalizowany został przy ul. Żwirki i Wigury 63A na terenie kampusu Banacha należącego do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W sfinansowanej z budżetu państwa placówce powstanie pięćset trzydzieści pięć łóżek dla najmłodszych pacjentów, w tym czterysta pięćdziesiąt trzy pediatryczne, trzydzieści siedem neonatologicznych oraz czterdzieści pięć położniczych. – Koszt budowy i wyposażenia wyniósł ok. 550 mln złotych – poinformowała Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiemu Uniwersytetu Medycznego.

Nowy Szpital Pediatryczny tworzyć będą trzy ośmiokondygnacyjne budynki połączone ze sobą pasażami. Na jego dachu znajdować się będzie lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na poziomie podziemnym natomiast, poza wielopoziomowym parkingiem przewidzianym dla kilkuset pojazdów, ma także znaleźć się zakład rehabilitacji. Jak informuje rzecznik prasowy WUM na początku będzie funkcjonowało kilka klinik, a następnie będą udostępniane stopniowo kolejne. W pierwszej fazie otworzone zostaną: Klinika Pediatrii, Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Klinika Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego, Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci. Docelowo w szpitalu znaleźć się mają także m.in.: Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej, Klinika Traumatologii, Neurotraumatologii z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej, Klinika Otolaryngologii Dziecięcej czy Klinika Neurologii Dziecięcej.

W całej Warszawie jest przewidziane dla najmłodszych pacjentów około 2100 łóżek na oddziałach: pediatrycznych, onkologicznych, neonatologicznych, patologii noworodka czy chirurgicznych. Funkcjonują one w Instytucie Matki i Dziecka przy ul. Kasprzaka, Warszawskim Szpitalu dla Dzieci przy ul. Kopernika, Szpitalu Dziecięcym im. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej czy też w Centrum Zdrowia Dziecka przy ul. Dzieci Polskich.

Rozpoczęło się już przenoszenie do nowej placówki dwóch innych szpitali, które zostaną zlikwidowane. – Od 11 września do końca 2015 roku trwać będzie przenoszenie wszystkich katedr, klinik i zakładów Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego z dotychczasowych lokalizacji przy ul. Marszałkowskiej i Działdowskiej. Od 15 września 2015 roku w nowym szpitalu przyjmowani są pierwsi mali pacjenci – mówi Marta Wojtach. W wolskim szpitalu izba przyjęć będzie funkcjonowała tylko do końca września, a od przyszłego miesiąca w placówce znajdował się będzie jedynie punkt informacyjny, w którym rodzice będą mogli dowiedzieć się, gdzie mogą szukać pomocy. Sam budynek na ul. Działdowskiej zostanie przekazany studentom Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Powstanie w nim centrum symulacji medycznych.

Część mieszkańców Woli nie może jednak pogodzić się z tym, że popularnej placówki przy ul. Działdowskiej już nie będzie. – Tutaj miałam blisko. Zawsze jak przychodziłam z synkiem, nie było problemu z przyjęciem. Nie wiem czy teraz będzie tak samo skoro zostaną połączone szpitale – mówi rozżalona pani Justyna. Podobne wątpliwości ma pani Katarzyna: – Zawsze jak był problem to przychodziłam tutaj. Owszem czasem były kolejki, ale jednak to najbliższy szpital dziecięcy, jaki miałam na Woli. W nagłych przypadkach zawsze szybko można było tutaj dotrzeć. Mam nadzieję, że na Ochocie będzie tak samo, chociaż nie ukrywam, że dla mnie, samotnej matki bez samochodu, będzie trudniej się tam dostać. Pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jednak uspakajają pacjentów twierdząc, że problemów z przyjęciem nie powinno być, bowiem w nowym szpitalu będzie o 138 łóżek więcej niż w dotychczasowych siedzibach. Uroczyste otwarcie z udziałem władz państwowych ma się odbyć w najbliższych dniach.

Marcin Kalicki

* * *

28 września oficjalnie otwarto nową siedzibę Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Razem z oddziałami do nowej lokalizacji przenoszony jest także sprzęt medyczny przekazany szpitalowi przez WOŚP, którego wartość przekracza 13 mln złotych. Wśród wielu urządzeń z serduszkiem Orkiestry w nowych salach dla najmłodszych pacjentów znajdą się m.in.: zestaw endoskopów giętkich, aparaty USG, tor wizyjny – Videoprocesor z kamerą, wózkiem i monitorem, aparat do lokalizacji naczyń, Videogastroskop, aparat do badań immunohistopatologicznych, kriostat z vacutomem HM 560 Cyro-Star, czy zestaw mikrotomu z systemem STS.
– Od lat wspieraliśmy Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie jako jeden z najlepszych, najlepiej wyspecjalizowanych szpitali dziecięcych w Polsce– podkreśla Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, która reprezentowała Fundację WOŚP na uroczystości otwarcia kliniki. – Tym bardziej trzymaliśmy kciuki za powodzenie tej ogromnej inwestycji, która dała szansę na zdecydowaną poprawę komfortu dla pacjentów i ich rodziców oraz warunków pracy całego personelu medycznego. Dziś możemy cieszyć się w Warszawie ze szpitala na najwyższym, światowym poziomie. Nie powstydziłaby się go żadna europejska stolica, a wiele będzie spoglądało na Warszawę z błyskiem zazdrości w oku. A Orkiestra z tym większym zapałem przystępuje do dalszej realizacji swoich celów z ostatniego Finału, bo także i w tym roku zaplanowaliśmy wsparcie dla kliniki w ramach zakupów dla pulmonologii i onkologii dziecięcej.

Udostępnij

About Author