poniedziałek, 4 grudnia

Oscylacja Głęboka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Oscylacja głęboka to unikalna forma terapii dzięki której otwierają się nowe możliwości terapii w tzw. trudnych przypadkach chorobowych. Już teraz stosowana jest w rehabilitacji jako uzupełnienie zabiegów fizjoterapeutycznych.

Zasada działania

Istota drgań powstających przy użyciu aparatów do Oscylacji Głębokiej opiera się na zmiennym polu elektrostatycznym, które wytwarzane jest pomiędzy rękami terapeuty lub aplikatoremi tkankami pacjenta. W trakcie zabiegu tkanki pacjenta (skóra i mięśnie) są dzięki siłom elektrostatycznym pociągane a następnie zwalniane w wybranym zakresie częstotliwości (5-250 Hz). Wywołuje to unikalną, głęboką wibrację rezonansową tkanek w obszarze oddziaływania (wibracja wnika na głębokość 8 cm).

Oscylacja głęboka oddziałuje na wszystkie warstwy tkanek (skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową podskórną, mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne). Zabieg jest bezbolesny.

Oscylacja głęboka w istotny sposób wzbogaca konwencjonalne metody terapii. Główną zaletą zabiegu jest możliwość nie mechanicznej stymulacji we wszystkich przypadkach, gdzie przeciwwskazana jest tradycyjna terapia, zwłaszcza w ciężkich i rozległych urazach (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych). Ten rodzaj terapii można wdrożyć już we wczesnym stadium choroby, stymulując procesy regeneracyjne. Szczególnie polecana jest w przypadkach gdzie przeciwwskazana jest tradycyjna terapia mechaniczna, zwłaszcza w ciężkich i rozległych urazach (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia) i w przypadkach trudno gojących ran. Oscylację głęboką można wdrożyć już we wczesnym stadium choroby, stymulując procesy regeneracyjne. Dzięki tym właściwościom, szczególnie nadaje się do zastosowania w następujących wskazaniach: terapia przed i pooperacyjna, zespoły bólowe, urazy mechaniczne i przeciążeniowe, regeneracja po treningu, chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna, zespół cieśni nadgarstka, artroskopia, obrzęki, krwiaki, zerwania wiązadła, mięśnia, zapalenie ścięgien i ich przyczepów, skręcenia i urazy przeciążeniowe, złamanie, blizny, zespół smagnięcia biczem.

Adam Witek – specjalista fizjoterapeuta w Zakładzie Usprawnienia Leczniczego CSK MSWiA w Warszawie

Udostępnij

About Author