poniedziałek, 15 lipca

Nowa szkoła w Ursusie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marcin Kalicki

W poniedziałek rano (3 września) wraz z pierwszym dzwonkiem dokonano otwarcia nowego kompleksu szkolno-sportowego w Ursusie. Podczas uroczystości nie brakowało znakomitych gości, uśmiechniętych dzieci oraz rodziców, którzy przyprowadzili swoje pociechy pierwszy raz do nowej placówki.

W ramach inwestycji przy ul. Dzieci Warszawy 42 powstał nowoczesny budynek szkolny, dwie sale sportowe, trzy boiska oraz dwa place zabaw na terenie zewnętrznym. Warto podkreślić także nowoczesne podejście do budowy obiektu.

– W budynku szkoły zastosowano nowatorskie rozwiązania. Obiekt został wyposażony w sufity tłumiące dźwięk, co znacznie zmniejsza poziom odczuwalnego hałasu przez uczniów, amortyzujące podłogi w salach sportowych oraz szereg rozwiązań przyjaznych środowisku, m.in. solary, które wytworzą energię do ogrzewania wody  w placówce oraz instalację do odzyskiwania wody szarej. Świetlica dostępna z holu głównego na pierwszym piętrze ma do dyspozycji niezależny plac zabaw, oddzielony od głównego dziedzińca – wykończony nawierzchnią bezpieczną. Obiekt wyróżnia ciekawa architektura zewnętrzna oraz funkcjonalny i przyjazny użytkownikom układ wewnętrzny – zakomunikowała Agnieszka Wall, rzecznik prasowy Dzielnicy Ursus.

W uroczystym otwarciu nowe placówki wzięli udział m.in.: Małgorzata Kidawa-Błońska –  wicemarszałek Sejmu, kardynał Kazimierz Nycz arcybiskup metropolita warszawski, Renata Kaznowska – wiceprezydent Warszawy, Zarząd Dzielnicy oraz stołeczni i dzielnicowi radni.

– Szkoła, która jest wybudowana, wspaniała, przepiękna, na miarę XXI wieku jest szkołą dla dzieci, ale nie tylko dla dzieci również dla rodziców, bo rodzice mają także duże nadzieje związane z edukacją swoich pociech, mają duże oczekiwania, które postaramy się spełnić – powiedziała Edyta Gawlicka, dyrektor nowej szkoły.

Z nowego budynku Szkoły Podstawowej cieszą się również dzieci, które będą do niej uczęszczały. – Nie mogłam się już doczekać, kiedy rozpocznie się rok szkolny, kiedy zobaczę swoje koleżanki i kolegów z klasy. Budynek szkoły wydaje się być fajny. Tu wszystko jest nowe i takie kolorowe, że aż chce się tu przychodzić – powiedziała Ania, uczennica klasy IV. – Mam nadzieję, że będzie można zostać na boisku i pograć w piłkę. Na takim jeszcze nie grałem. Jest super – dodał mały Mateusz.

Koszt tej niezwykle potrzebnej w Ursusie inwestycji to 34 mln zł. Radość dzieci i rodziców oraz uśmiechnięte miny grona pedagogicznego pokazały jednak, że warto było sfinansować właśnie na ten cel.

Od redaktora:

„Południe” przyglądało się staraniom Zarządu Dzielnicy Ursus by ta szkoła mogła powstać. Teraz, gdy jest wielki sukces wiele osób chce się do niego dopisać. Tymczasem jest to przede wszystkim zasługa całego Zarządu z burmistrz Urszulą Kierzkowską na czele. Aby szkoła mogła powstać niezbędne było poparcie Rady Dzielnicy oraz lobbing u władz Warszawy by przyznano środki finansowe. To także praca wielu urzędników, w tym szczególnie z ratusza w Ursusie. Przygotowanie i przeprowadzenie przetargu by wyłonić wykonawcę, a następnie nadzorowanie realizacji inwestycji to zadania arcytrudne. A jednak dali radę. Tzw. kuchnia inwestycji nie jest znana, nie przebiega w świetle jupiterów bo potrzebna jest wiedza, rozwaga samozaparcie. Dlatego gratuluję efektu. Uczniowie mają świetną szkołę.

Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author