sobota, 2 grudnia

Świeży pomysł na Polskę: Fair Play

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Andrzej Rogiński

– Polska musi być bogata. Żeby była bogata, musi mieć bogatych obywateli – powiedział Robert Gwiazdowski 2 marca 2019 r. w warszawskim Koneserze podczas I Ogólnopolskiej Konwencji ruchu Polska Fair Play – Żeby obywatele mogli się bogacić, państwo nie może im przeszkadzać, ja nie będę przeszkadzać.

W ten sposób Robert Gwiazdowski – prawnik, polityk, komentator gospodarczy i polityczny, ekspert w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha – wszedł do polityki. Ruch Polska Fair Play tworzą przedsiębiorcy oraz bezpartyjni samorządowcy.

– Zarabiamy statystycznie 5 tysięcy, a mamy z tego tylko 3 tysiące, bo państwo zabiera aż 2. To nie jest fair. Młodzi ludzie chcą wziąć swoje sprawy w swoje ręce i zakładają firmę. Ale państwo każe im płacić 1300 złotych zanim cokolwiek zarobią.

– Niczego nie będę Wam zabierał. Wy to macie. Wystarczy, że państwo nie będzie tyle zabierać. Każdy może zarabiać o 20 procent więcej.

– Dziś patrzymy w przyszłość, na Polskę, w której podatki są proste i fair, system emerytalny stabilny, panuje prawdziwa wolność gospodarcza a nasze zasoby są odpowiednio zagospodarowane i profesjonalnie zarządzane. Jałowe spory partyjne, medialne afery i nieskutecznych polityków zostawiamy za sobą.

Robert Gwiazdowski chce zreformować system podatkowy. Postuluje likwidację PIT, CIT, składek na NFZ, ZUS, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Emerytalnych. W zamian chce wprowadzić podatek od Funduszu Płac, podatek przychodowy od działalności gospodarczej osób fizycznych, podatek przychodowy od przedsiębiorstw i banków. Proponuje wprowadzenie jednolitej stawki VAT w wysokości 16,25 %.

– Prawie 70 proc. narodowego dochodu wytwarzają małe i średnie przedsiębiorstwa. Pieszczotliwie nazywane misiami. Dla nich mamy wiadomość. Jak rano zobaczycie za oknem ludzi w kominiarkach, to nie będziecie musieli się modlić: „Spraw Panie, żeby to byli bandyci” – zażartował Robert Gwiazdowski.

– Nie przyjdziemy po was, że zastosowaliście nie tę stawkę podatku VAT. Bo będzie tylko jedna. Nie przyjdziemy po was, bo w koszty wrzuciliście coś, czego nie powinniście wrzucić. Bo nie będzie kosztów. Będą przyjazne podatki, żebyście nie musieli się nimi przejmować, a zajmowali się tym co robicie. I konkurować za granicą.

Podczas konwencji Robert Gwiazdowski przedstawił sześć podstawowych punktów programowych. Drugi po systemie podatkowym dotyczy emerytur. – Emerytura obywatelska będzie równa dla wszystkich, ale dzisiejsi emeryci będą dostawali taką samą emeryturę jak dziś. Reforma nie dotyczy emerytów, reforma dotyczy ich wnuków – tych, którzy się jeszcze uczą. Jak pójdą do pracy, to nie będą musieli płacić składek, nie będą musieli płacić tak wysokich podatków – koniec. Dostaną równą emeryturę. Kobiety za każde urodzone dziecko dostaną emeryturę dwa lata wcześniej albo wyższą – według ich własnego wyboru.

Ponadto zaproponował podział Polski na 460 jednomandatowych okręgów wyborczych, usprawnienie funkcjonowania sądów w miejsce zawłaszczania i upolityczniania wymiaru sprawiedliwości. Odniósł się – czego nie zrobiły inne ugrupowania – do pozycji Polski w Unii Europejskiej. Zaproponował stworzenie karty polskich spraw, tj. inicjatywy ułożenia wspólnej listy postulatów polskich europosłów, niezależnie od ich przynależności do frakcji. Postulował stworzenie niescentralizowanych i pozarządowych możliwości wsparcia polskich organizacji przedsiębiorców w działaniu na rzecz rodzimego biznesu na forum Unii Europejskiej.

Udostępnij

About Author