poniedziałek, 20 maja

Knap i Matulka karnawałowo

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sylwia Knap i Witold Matulka wystąpili 21 stycznia przed publicznością w mokotowskiej Multimedialnej Bibliotece w koncercie karnawałowym. Wieść o tym, kto ma wystąpić trafiła do czytelników, którzy szczelnie zajęli salę widowiskową.  I nie zawiedli się.

Artyści byli nie tylko w doskonałej dyspozycji  głosowej, świetnie poruszali się po stosunkowo niewielkiej scenie ale przede wszystkim podobali się publiczności. Dotychczas byłem przekonany, że Grażyna Brodzińska jest najlepszą wykonawczynią Arii ze śmiechem operetki „La Perichola” Jacquesa Offenbacha. Od tego koncertu wiem, że są dwie fantastyczne wykonawczynie więc biję brawo Sylwii Knap.

„Tęsknie skrzypki grają” to czardasz Ilony z operetki „Miłość cygańska” Franciszka Lehara, który zaśpiewała Sylwia Knap. Artystka wyszła ze skrzypcami, na których zagrała podczas występu. To żywiołowe wykonanie spodobało się publiczności. Idealne panowanie nad skrzypcami nie wzięło się z niczego bo Sylwia Knap ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Pawła Łosakiewicza i na co dzień występuje w Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie.

Widownia szczególnie lubi duety, które mają to do siebie, że artyści nie tylko śpiewają ale także grają do siebie co wyraża się w mimice, elegancji zachowań pana wobec pani, elementach tańca. Wysłuchaliśmy a więc i obejrzeliśmy, bo były także piękne stroje, kilku duetów. Mnie najbardziej przypadł do gustu duet “Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki “Wesoła wdówka” Franciszka Lehara. Oboje artyści byli siebie godni.

“Nino Ach uśmiechnij się” była ulubioną pieśnią Jana Kiepury. Zaśpiewał ją, wywołując wzruszenie sali, Witold Matulka. Artystę cechuje ciekawe brzmienie głosu i urok amanta. Innym jego popisowym wykonaniem była pieśń “Brunetki, blondynki” Roberta Stolza. Ponadto Witold Matulka prowadził koncert nawiązując żywy kontakt z publicznością. Po koncercie artyści spotkali się z publicznością.

Nie byłoby świetnego koncertu gdyby nie fantastyczny akompaniator Mariusz Rutkowski, wysokiej klasy pianistą koncertujący w europejskich salach koncertowych. Studia ukończył w stołecznej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Marii Szraiber I klasie kameralistyki prof. Marii Nosowskiej. Zdobył on m.in. Nagrodę Polskiego Radia dla najlepszego pianisty-kameralisty na I i III Konkursie Wokalnym Paderewskiego w Bydgoszczy oraz nagrody dla najlepszego pianisty na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. S. Moniuszki w Warszawie.

Należą się słowa podziękowania organizatorom koncertu, to jest kierownictwu i pracownikom mokotowskiej Biblioteki wraz z jej Multimedialna Biblioteka przy ul. Tynieckiej.

Sylwię Knap i Witolda Matulkę będzie można podziwiać już 24 stycznia o godz. 18 w Domu Kultury Praga przy ul. Dąbrowszczaków 2 w koncercie operetkowo-musicalowym „Przetańczyć całą noc”.

Andrzej Rogiński

Fot. Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author