poniedziałek, 15 lipca

Zielone światełko dla parku nad tunelem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nadzieja najprawdopodobniej zamieni się w rzeczywistość. Z dużą doza prawdopodobieństwa powstanie bowiem park linearny w linii ul. Filipiny Płaskowickiej na Ursynowie. Świadczy o tym najświeższa informacja z ursynowskiego ratusza.

Katarzyna Łowicka, projektantka krajobrazu, właścicielka firmy Proinwestycja zajęła się terenem nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy ponieważ w wyniku porozumienia pomiędzy Miastem Warszawa a Generalna Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – inwestorem POW, po oddaniu do użytkowania tej inwestycji drogowej, teren nad tunelem dla POW będzie użytkowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Wyjątek stanowić ma obszar niezbędnego na potrzeby GDDKiA, na którym będą zlokalizowane urządzenia związane z zarządzaniem tunelem drogowym S-2.

W 2016 r. zostały przeprowadzone konsultacje społeczne i pracownia Katarzyny Łowickiej opracowała koncepcję architektoniczno-urbanistyczną oraz – na jej podstawie – wytyczne do projektu budowlanego dla potrzeb przyszłego wykonawcy zagospodarowania terenu wzdłuż ulicy Filipiny Płaskowickiej i nad tunelem dla Południowej Obwodnicy Warszawy na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. W konsultacja udział wzięło ponad 700 mieszkanców.

Park linearny na Ursynowie to pas terenu szerokości ok 100 m i długości ponad 2 km. Znajdą się na nim obiekty sportowe, kulturalne, zieleń a nawet przewidziano obiekty handlowe. Praktycznie na całej długości parku będzie promenada spacerowa o szerokości 4 metrów, mnóstwo różnorodnej zieleni, nawet strumyk oraz tzw. wstęga – pas w kolorze żółtym, który będzie przybierał różne formy – raz będzie ławką, raz dywanem z kwiatów a gdzie indziej np. drewnianą nawierzchnią.

– Park linearny jest dla nas bardzo istotny. Są problemy w rozmowach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, ale wszyscy jesteśmy w stanie się zaangażować w te rozmowy. Jesteśmy absolutnie przygotowani do budowy tego parku. Mam nadzieję, że rząd wykaże się dobrą wolą, bo trudno byłoby zrozumieć takie podejście, że to miejsce ma wrócić do stanu sprzed inwestycji, skoro można wykonać taką inwestycję, a miasto Warszawa jest na to absolutnie gotowe – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy 28 lutego 2020 r. podczas swego całodziennego pobytu na Ursynowie.

Z tweeta wysłanego przez Justynę Glusman, dyrektora-koordynatora ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Urzędzie M.st. Warszawy dowiedzieliśmy się, że „Jeszcze w tym tygodniu otrzymamy od GDDKiA propozycje rozwiązania kwestii działek nad POW, a następnie informacje nt. uwarunkowań technicznych odnośnie obciążeń – konieczne do zaprojektowania przez Zarząd Zieleni  przyszłego parku. Dziękuję Robertowi Kempie – park coraz bliżej!”

Robert Kempa jest burmistrzem Dzielnicy Ursynów, który zabiega o to by spełniło się marzenie wielu mieszkańców, aby nad zasypanym tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy utworzyć park linearny.

Nie było jednak takie pewne czy park linearny będzie przekazany Dzielnicy Ursynów.

– W wyniku rozmów przeprowadzonych w połowie września zapadła kierunkowa decyzja o przekazaniu terenu nad budowanym tunelem POW w użytkowanie miasta (nie dzielnicy). To oznacza, że będzie można rozpocząć prace projektowe nad planowanym parkiem linearnym. Podpisanie porozumienia – a ma to nastąpić jeszcze w październiku – otworzy możliwość ogłoszenia przetargu na projekt wiosną 2021 roku. – poinformowała 29 września „Południe” Kamila Terpiał, rzecznik prasowy ursynowskiego Urzędu dzielnicy M. St. Warszawy – Na spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek, 28 września, ustalono, że GDDKiA jeszcze w tym tygodniu przekaże propozycję odnośnie działek i władania nimi po wybudowaniu tunelu, a do końca przyszłego tygodnia informacje techniczne odnośnie obciążeń i wpływu na tunel. Takie informacje potrzebne są Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy do opracowania wytycznych do projektowania i dadzą także odpowiedź w jakim zakresie możliwa jest realizacja koncepcji wypracowanej w trakcie konsultacjach społecznych.

Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author