piątek, 6 grudnia

Z mojego okna. Odcinek 5

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

18 marca. Na Mokotowie działa punkt pobytowy dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Punkt tworzy Dzielnica we współpracy z wolontariuszami i mieszkańcami, którzy otwierają swe serca na pomoc uciekającym z Ukrainy. Miejsce to otwarte jest dla osób, które wymagają szczególnej opieki: kobiet w ciąży, rodziców z małymi dziećmi, osób w wyjątkowo trudnej sytuacji psychicznej i emocjonalnej. Na miejscu pracuje psycholog, w tym psycholog dziecięcy, są lekarze, punkt szczepień, kobiety ciężarne odwiedza położna. Uchodźcy mogą skorzystać z pomocy prawnika. Do dyspozycji mają także salę komputerową, bawialnię i pokój spotkań. – poinformowała rzeczniczka Urzędu – Dzięki pomocy ludzi dobrej woli i zaangażowaniu pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej oraz urzędników, punkt funkcjonuje 24/7.

 18 marca. Ok. godz. 9.00 granicę z Polską przekroczył 2-milionowy uchodźca z Ukrainy licząc od początku agresji Rosji na Ukrainę.

18 marca. Dr Grzesiowski w Radio ZET: Gość Beaty Lubeckiej alarmuje, że do Polski przybyło ok. 2 mln uchodźców, którzy są podatni na zachorowania, bo przebywają w dużych skupiskach, są niedożywieni i wychłodzeni. – To niestety idealna sytuacja dla wirusa – uważa dr Paweł Grzesiowski. Ekspert zaznacza, że nie więcej, niż 10 proc. to osoby zaszczepione, więc są to „kandydaci do chorowania”. – Słyszymy od koleżanek i kolegów z punktu testowania, że co trzeci obywatel Ukrainy jest dodatni, jeśli zgłasza się na test z powodu objawów – mówi lekarz. Podkreśla, że z takimi osobami jest problem. – Jest problem co zrobić z człowiekiem, który przychodzi z Torwaru, jest dodatni i jego tam już nie można przecież odesłać. Nie nadaje się też do szpitala, bo jest w dobrym stanie. Musimy go odesłać do izolatorium – do Legionowa, Ciechanowa – ale on nie ma swojego samochodu, karetka też nie przyjedzie. Nie ma swojego mieszkania – opisuje Gość Radia ZET. Jego zdaniem ośrodki recepcyjne powinny być objęte ścisłym nadzorem, powinny być tam punkty testowania, punkty szczepień oraz powinny być stworzone „miejsca izolacji dla chorych osób z Ukrainy”.

18 marca. Urzędnicy m.st. Warszawa przyjmują wnioski od środy. Łącznie dostało je już 4560 osób.

W sobotę 19 marca na Stadionie Narodowym ruszy centralny punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Koordynuje go miasto stołeczne Warszawa we współpracy z rządem, w sobotę i niedzielę wnioski przyjmować będzie 60 urzędników ratusza. Punkt na Stadionie PGE Narodowym czynny będzie w tę sobotę i niedzielę od 8.00 do 16.00. Nowy punkt znajduje się we wschodniej części PGE Narodowego w pobliżu recepcji głównej. Za organizację punktu odpowiada rząd RP i samorząd warszawski. Funkcję koordynatora placówki pełni miasto stołeczne Warszawa, za kwestie techniczne i przygotowanie stanowisk odpowiada rząd.

18 marca. Prezydent m.st. Warszawy wydał decyzję dekretową odmawiając Federacji Rosyjskiej ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości przy al. J. Ch. Szucha 7.

Nieruchomość przy al. J. Ch. Szucha 7 (wcześniej – al. I-szej Armii Wojska Polskiego) znajduje się na obszarze objętym działaniem tzw. dekretu Bieruta i stanowi własność Skarbu Państwa. Budynki (wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami z tego wynikającymi) w 1946 r. zostały nabyte przez Przedstawicielstwo Handlowe Związku Socjalistycznych Republik Rad w Polsce, które 13 lipca 1948 r. wystąpiło o przyznanie za czynszem symbolicznym prawa własności czasowej do tego terenu (obecnie użytkowania wieczystego). W latach 90-tych, po rozpadzie ZSRR w budynku rozpoczęła działalność Ambasada Ukrainy. Wniosek Przedstawicielstwa Handlowego Związku Socjalistycznych Republik Rad w Polsce pozostawał nierozpoznany a za następcę prawnego ZSRR – na gruncie tej sprawy – uznana została Federacja Rosyjska. Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę okoliczność braku dysponowania przez Federację Rosyjską wymaganego zezwolenia na nabycie prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości. Niezależnie od powyższego ocenie poddano wpływ realizacji wniosku dekretowego Federacji Rosyjskiej na sytuację Ambasady Ukrainy i przesłanki określone w art. 214a ust. 1 u.g.n. Uwzględnienie wniosku dekretowego miałoby daleko idące skutki np. żądanie przez wnioskodawcę wydania nieruchomości, na której usytuowane są pomieszczenia misji dyplomatycznej Ukrainy, które w świetle art. 22 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych (z 18 kwietnia 1961 r.) są nietykalne. Byłoby zatem nie do pogodzenia z prawidłowym ukształtowaniem stosunków sąsiedzkich (art. 214a ust. 1 pkt 11 u.g.n.). W tej sytuacji prezydent wydał decyzję odmowną (w załączniku skan decyzji nr 106/SD/2022).

– Komornik prowadzi już działania w sprawie odzyskania nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 czyli tzw. Szpiegowa a dziś rozpatrzyliśmy wniosek dotyczący nieruchomości przy al. J. Ch. Szucha 7, zajmowanej obecnie przez Ambasadę Ukrainy. Wydałem decyzję odmowną odrzucając roszczenia Rosjan do tego terenu zarówno ze względów formalnych jak również sytuację polityczną i wojnę na Ukrainie. Placówka dyplomatyczna naszych przyjaciół w stolicy jest już zabezpieczona przed zakusami agresorów – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

20 marca. MSZ potwierdził miastu, że korespondencja zawiadamiająca o egzekucji komorniczej została skutecznie doręczona. Oznacza to, że egzekucje z nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 oraz ul. Kieleckiej 45 będą możliwe.

21 marca. Nasze szkoły są pełne. Już 10 tysięcy ukraińskich uczniów chodzi do warszawskich szkół. Szacujemy, że obecnie w stolicy jest aż 90 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy w wieku szkolnym. To duża liczba, biorąc pod uwagę, że samych warszawskich uczniów mamy w mieście 280 tysięcy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Robimy wszystko, aby razem się uczyć, integrować i pomagać – dodaje.

W stolicy powstało już ponad 100 oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich uczniów. Takie oddziały funkcjonują obecnie w ponad 60 warszawskich szkołach. Poza nauczaniem dzieci i młodzież z Ukrainy mają zapewnione także wyżywienie i pomoc psychologiczną.

O tym, jak przebiegało przyjmowanie 50 ukraińskich uczniów do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Limanowskiego w Warszawie opowiadał jego dyrektor, Andrzej Wyrozembski. Dziękował za pomoc, którą szkoła otrzymała z zewnątrz: ze strony miasta, dzielnicy, rodziców oraz od samych mieszkańców. Namawiał również do tworzenia oddziałów przygotowawczych w innych placówkach.

Ta młodzież jest wspaniała. Są otwarci, chętni. To przyjemność i zaszczyt z nimi pracować – mówił dyrektor Wyrozembski.

O swoich doświadczeniach mówiły także uczennice liceum: pochodząca ze Lwowa Evelina Serbeńska oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego, Natalia Mazurek.

Przyjechaliśmy do Polski dwa tygodnie temu i od razu zaczęliśmy szukać miejsca do nauki. Dziękuję za ciepłe przyjęcie i otwarte drzwi dla mnie i moich kolegów – mówiła Evelina Serbeńska.

25 marca. W punkcie czasowo zostaje wstrzymane wydawanie żywności w godz. 11.00-15.00. Powodem są braki w zaopatrzeniu magazynu. Pomimo przerwy w wydawaniu, wolontariusze dyżurujący w punkcie będą przyjmować artykuły żywnościowe od mieszkańców. Dyżury planowane są w piątek (25 marca) i w poniedziałek (28 marca) w godz. 18.00-20.00. Wznowienie wydawania darów jest planowane we wtorek 29 marca, ale w nowych godzinach – 15.00-19.00 od poniedziałku do piątku. Do tej pory z pomocy żywnościowej skorzystało 4315 osób. Każdego dnia do rąk potrzebujących trafia około 1,5 tony żywności. Skala zapotrzebowania oraz trudności w systematycznym zaopatrzeniu spowodowały konieczność wstrzymania wydawania darów. Dlatego zwracamy się do mieszkańców Ursynowa z prośbą o pomoc.

Oprac. aro

Na zdjęciu: Recepcja punktu pobytowego przy ul. Wołoskiej

Fot. UD Mokotów

Udostępnij

About Author