niedziela, Wrzesień 22

Zabawa w teatr to poważna sprawa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Andrzej Rogiński

Dzieci w przedszkolu razem śpiewają, uczestniczą w zabawach ruchowych, przygotowują występy na Dzień Mamy, Dzień Babci i Dziadka.  A może warto zrobić coś więcej? Każdy nauczyciel wie, że im trudniejsze zadanie zostanie wykonane to tym większa satysfakcję przyniesie. A jeśli do takiej zespołowej pracy włączyć jeszcze rodziców to sukces będzie murowany.

Można zabawić się w teatr. Zabawy parateatralne to m.in. naśladowanie wybranej postaci z bajki, to inscenizowanie wierszy czy piosenek. W takim teatrze  wszystko dzieje się na niby, w aktywności scenicznej otwiera się świat fikcji i umowności.

Podjęcie się przez nauczyciela przygotowania inscenizacji jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Trzeba umieć obserwować powierzone dzieci. Wśród nich będą dzieci bardziej śmiałe, muzykalne, predystynowane ruchowo i te mniej zdolne. Toteż trzeba umieć przydzielać role, chwalić każde dziecko, nie premiować bardziej uzdolnionych. Trzeba bowiem pamiętać, że dziecko, które nie osiąga sukcesu odsuwa się, jest niechętne. Dlatego nie ma tu miejsca na gwiazdorstwo bo przecież może być dziecko z wadą wymowy bądź jakąś niesprawnością ruchową.

Trzeba wielu zabaw, ćwiczeń by dzieci dojrzały do trudniejszej formy. Najlepiej udaje się przygotować do inscenizacji w jednej grupie przedszkolnej. Decyzje podejmuje dwoje aktywnych nauczycieli. Pomagać im mogą instruktorzy muzyki czy tańca. Mogą rekrutować się spośród rodziców. Gdy zamierzamy pokazać osiągniecia zespołu dziecięcego na forum całego przedszkola a tym bardziej większej liczbie widzów warto zachęcić rodziców, aby przygotowali elementy dekoracji, uszyli stroje, zrobili zdjęcia, nagrali widowisko na video. A może będzie potrzebny narrator?

Dziesięć lat temu Anna Rumińska – pedagog, dyrektor Przedszkola Nr 317 „Smykolandia” na Mokotowie zorganizowała Ogólnopolski Przegląd  Małych Form Parateatralnych. Przygotowanie trwało rok w każdym z zaproszonych przedszkoli. Efekt prac przedszkolnych zespołów został nagrany na kamerami video i nadesłany na adres organizatora. Fachowe jury, w którym zmaleli się pedagodzy, specjaliści edukacji kulturalnej dokonało oceny. 5 kwietnia 2019 r. w Domu Kultury „Kadr” na Służewcu odbył się finał IX już Festiwalu. W odległości kilkuset metrów znajduje się Przedszkole „Smykolandia”.

Tegoroczne Jury Przeglądu zwróciło uwagę na ekspozycję wartości kulturowych i edukacyjnych w różnych obszarach aktywności dziecięcej; poruszanie tematów społecznych – istotnych z punktu widzenia dziecka oraz sięganie do historii regionu i kultury ludowej, a także oryginalne ujęcie znanych motywów baśniowych i innych – zaczerpniętych z literatury dziecięcej. 

Miejsca premiowane i wyróżnienia główne otrzymały te zespoły, które – oprócz solidnego przygotowania pod względem aktorskim i reżyserskim – zaproponowały interesującą oprawę muzyczną i scenograficzną. Istotnym elementem oceny były też: realizacja i montaż nagrań nadesłanych prezentacji. W tym zakresie Jury zauważa znaczący postęp i staranność, jednakże zwraca uwagę na konieczność lepszego kadrowania, operowania zoomem oraz samego montażu, dzięki któremu można wyeliminować np.: pomyłki, zbyt długie pauzy lub skracać piosenki, w których powtarzają się elementy choreograficzne czy zwrotki.

Nagrody i wyróżnienia przypadły: Niepublicznemu Przedszkolu „Nutka” ze Starej Iwicznej za „Biesiadę na ludowo”; Przedszkolu Publicznemu Nr 25 z Opola za „Szybko”; Miejskiemu  Przedszkolu Nr 15 z Siedlec za „Smerfy – to był tylko zły sen …”; Publicznemu Przedszkolu  Nr 5 z Łomży za „Śladami Jelonka”; Samorządowemu Publicznemu Przedszkolu „Leśne Skrzaty” z miejscowości Poraj za „Smoka Wawelczaka”; Miejskiemu Przedszkolu Nr 9 z Żyrardowa za „Z piratami za pan brat”; Miejskiemu Przedszkolu Nr 27 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach za „Ratujmy święta”.

Podczas finału zaprezentowano na ekranie wymienione spektakle. Ponadto widzowie na żywo obejrzeli „Szybko” i „Z piratami za pan brat”. Niewątpliwie była to największa atrakcja.

Regulamin Przeglądu wykluczył organizatora. Proponuję, aby w przyszłości video ze „Smykolandii” znalazło się poza konkursem, aby dzieci, rodzice mogli je obejrzeć. Za niezwykle ważne uważam obejrzenie przez nauczycieli bowiem nigdy dość upowszechniania dobrych doświadczeń metodycznych.

Pochwała należy się Rafałowi Miastowskiemu, burmistrzowi Mokotowa za wsparcie i patronat oraz za obecność, która oznacza uznanie dla nauczycieli przedszkolnych. Także sprawującego patronat Ministra Edukacji Narodowej jak we wszystkich poprzednich edycjach Przeglądu reprezentował Aleksander Tynelski, były naczelnik mokotowskiego wydziału edukacji.

Fot. Andrzej Rogiński

Tegoroczne inscenizacje do obejrzenia:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLbtfniu1yrLMIuoQFdaMr6JLcysqWplXW

Udostępnij

About Author