poniedziałek, 20 maja

Jak dbać o serce?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Dariusz A. Kosior, kierownik Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie:

– W zasadzie są podstawowe dwa warunki, które pozwolą nam zachować sprawność jak najdłużej, bez względu na to, czy osoba jest wyjściowo zdrowa, czy wręcz przeciwnie, już ma jakąś chorobę układu sercowo-naczyniowego. Pierwszą z nich jest regularny wysiłek fizyczny, odpowiednio zaprogramowany. Dawno temu mówiło się 3 x 30 x 130 co oznaczało: trzy razy w tygodniu, przez 30 minut wysiłek fizyczny z tętnem 130’ na minutę. W tej chwili mówi się, że co najmniej 5 razy, najlepiej 7 razy w tygodniu 30 min z tętnem 130’/min co najmniej. I to rzeczywiście jest udowodnione i potwierdzone wynikami licznych badań na dużych populacjach osób zdrowych, jak i z chorobami układu krążenia różnej płci niezależnie od wieku.

– Czyli chodzi o ruch i wysiłek z nim związany.

– Wysiłek fizyczny powinien być odpowiednio zaprogramowany dla każdego z nas. Najlepszą formą aktywności fizycznej są wysiłki dynamiczne, wytrzymałościowe, określane jako „kardio”, pozwalające powoli zwiększać częstość tętna do zamierzonego pułapu a następnie utrzymać tą wartość przez określony, długi okres czasu z powolnym wygaszeniem na końcu treningu. Preferowane formy aktywności fizycznej to bieg, jazda na rowerze, pływanie, narciarstwo biegowe, ale także spacer, nordic walking czy chociażby taniec. Intensywność wysiłku powinna być dostosowana do wydolności naszego układu krążenia i zaprogramowana tak aby w sposób progresywny poprawiać nasze możliwości i tolerancję wysiłku.

– Na terenie miasta jest wiele takich miejsc, gdzie można ćwiczyć, gdzie znajdują się odpowiednie takie urządzenia.

– Uzupełnienie treningów wydolnościowych o ćwiczenia zmierzające do zaangażowania innych grup mięśniowych przed lub po wysiłku o charakterze dynamicznym jest jak najbardziej pożądane. Pozwoli to na utrzymanie sprawności układu ruchu oraz układu krążenia w jak najlepszej formie przez długie lata. Drugim podstawowym warunkiem zdrowia jest dobrze zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Dieta, kontrola masy ciała, unikanie nałogów, głównie takich, jak palenie tytoniu. To jest najlepszy sposób na utrzymanie przez wiele lat dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej.

– Od czego zacząć?

– Od wizyty u swojego lekarza, aby ustalić zakres i rodzaj wysiłku optymalny dla naszego stanu zdrowia i aktualnej wydolności organizmu oraz otrzymać kompetentną poradę w zakresie zalecanej diety. Dalsze regularne wizyty mają na celu ocenę wpływu podejmowanych wysiłków fizycznych na stan naszego zdrowia oraz poprawę naszej wydolności. Systematyczny wysiłek uzależnia. Jeśli rzeczywiście uda nam się wdrożyć ten element w codzienne życie, nie będziemy potrafili bez niego funkcjonować.

Udostępnij

About Author